Najskôr dobrá správa: u nás rozšírené komáre, či ovady nespôsobujú takmer nikdy alergické reakcie. Drobné začervenanie, či silné svrbenie po uštipnutí týmto hmyzom pominie. (Zriedkavo vzniká v mieste vpichu zápal, čo je tiež druh alergickej reakcie.)

Zlou správou je, že nie vždy viete, aký druh hmyzu vás uštipol. Alergická reakcia môže vzniknúť po bodnutí osou, včelou, sršňom, či čmeliakom. Všetky patria do skupiny blanokrídleho hmyzu, takže ide o alergiu na jed blanokrídleho hmyzu. Včela vás nebodne, kým sa necíti ohrozená, osy sú agresívne a môžu útočiť aj bez príčiny. Preto je vhodné brániť sa bodnutiu hmyzom. Nechoďte bosí po tráve, netrhajte kvetiny, opatrne sa správajte aj v lete pri popíjaní sladkých nápojov. Osa môže byť vyrušená a zaútočiť.

Po bodnutí hmyzom je normálnou reakciou, ak okolie vpichu začervenie a prípadne aj napuchne. Táto reakcia na jed zvyčajne ustúpi za niekoľko hodín.

Alergická reakcia môže byť miestna. Oblasť vpichu sčervená, je značne bolestivá. To môže pretrvávať aj niekoľko dní.

Vážnejšou je celková alergická reakcia. Už niekoľko minút po bodnutí sa môže objaviť jeden, alebo viacero nasledujúcich príznakov naraz: svrbenie, hlavne v lakťových jamkách, na krku, koža v tejto oblasti a niekedy v tvári začervenie. Môžu opuchnúť sliznice (ústa), objaviť sa silná nádcha, alebo sťažené dýchanie. Môže sa objaviť malátnosť, hnačka, zvracanie. Môže rýchlo klesnúť krvný tlak, čo spôsobí stratu vedomia. Každý z uvedených celkových príznakov (teda príznakov nie v blízkosti vpichu) je vážny. Čím rýchlejšie reakcia nastupuje, tým je vážnejšia. Pri príznakoch reakcie s týmito príznakmi je nutné bezodkladne volať lekársku záchrannú službu. Alergická reakcia môže po niekoľkých minútach ohroziť život. Aj v prípade, že sa prejavy reakcie začnú strácať (napríklad preto, že ste rýchlo užili vhodný liek) je nutné volať pohotovosť, pretože alergická reakcia môže mať aj oneskorenú fázu, ktorá môže nastať po niekoľkých hodinách od kontaktu s alergénom.

Ten, kto po bodnutí hmyzom mal alergickú reakciu, mal by bezodkladne konzultovať vec s alergológom. Ak by ho totiž v budúcnosti znova uštipol rovnaký druh hmyzu, môže nasledovať oveľa vážnejšia reakcia, ktorá ohrozí život. Preto by ten, kto je alergický na bodnutie hmyzom mal v sezóne vždy nosiť so sebou balíček prvej pomoci so život zachraňujúcimi liekmi. (Antihistaminikum, kortikoid, prípadne adrenalínové pero.)

Kto je na bodnutie hmyzom alergický, musí sa aktívne vyhýbať situáciám, kedy hrozí bodnutie vo zvýšenej miere. Sieťky na oknách, žiadne výlety s pohostením v prírode, neopaľujte sa, nepoužívajte voňavky a farebne výrazné oblečenie.