Informácie o smrti po uštipnutí hmyzom (sršne) sa toto leto množia. Ide o takú silnú alergickú reakciu, že to má až fatálne následky.
Na to, aby došlo až k smrti musí byť človek alergik, alebo sa to môže stať aj zdravému jedincovi?
Jedná sa o najvážnejší typ alergickej reakcie, tzv. anafylaktický šok. Aby takáto situácia u človeka mohla nastať, musí sa najprv „alergizovať“, t.z. musí prísť v minulosti do kontaktu s týmto alergénom, pričom nemusí dôjsť k žiadnej reakcií. Následne imunitný systém začne vytvárať „alergické protilátky“ (špecifickeé IgE) voči tomuto alergénu. Následný kontakt s alergénom, aj po rokoch môže v špecifických situáciach vyvolať túto závažnú reakciu.
Sršeň, po bodnutí, vylúči viacej jedu ako osa (skrížená reakcia medzi osím a sršním jedom = ten istý alergén), preto je nebezpečnejší. Vždy záleží na množstve jedu/ alergénu a mieste bodnutia.
Sú viac ohrozené a seniori, alebo je to bez obmedzenia veku.
Ľudia nad 50-60 rokov sú viac ohrozenou skupinou, hlave ak trpia na ochorenia srdca alebo majú vysoký krvný tlak. Ale aj iné chronické ochorenia ako napr. cukrovka alebo ochorenia obličiek sú priťažujúcim faktorom. Vo všeobecnosti môžeme povedať že ide o organizmus s „nižšou kondíciou“
Aká je prvá pomoc pri takomto uštipnutí?
V prípade uvedeného šokového stavu, tá musí byť okamžitá, do pár minút. Musí byť aplikovaný injekčný adrenalín. Pre alergikov predpisujeme tzv. „adrenalínové perá“, tie však musia nosiť neustále u seba. Tiež vypisujeme kartičku s menom pacienta, kde je uvedené ako „pero“ použiť, v prípade že ho nájde niekto už v bezvedomí, prípadne pre informáciu lekárov RZP a pohotovosti.