Ak vás trápi stav, ktorý zodpovedá popisu alergie, navštívte lekára. Alergia sa dnes dá diagnostikovať rýchlo a pomerne presne. Lekárovi pomôžete, ak si vopred pripravíte niečo, ako zoznam ťažkostí, ktoré vás trápia. Ak máte nejaké ťažkosti, je dobré vedieť, či sa objavujú len v určitom období, alebo pravidelne. Niekedy je dobré mať zaznamenané, čo presne ste robili predtým, než sa objavili príznaky ťažkostí. Napríklad, ak si všimnete, že sa vám dýchanie vždy zhorší, keď si ľahnete do postele, alebo kýchate vždy len na chalupe. Alebo po práci v záhrade sa vám pod kolenami objaví nepúríjemný ekzém, ktorý svrbí. Všetky takéto súvislosti sú pre lekára dôležité, pomôžu mu odhaliť príčiny, ktoré vaše problémy vyvolali. O to presnejšie terapeutické opatrenia môže lekár pre vás zvoliť.

Pokúste sa o čo najpresnejší popis príznakov a ťažkostí. K nim je dobré vždy doplniť kedy a kde sa objavili.

Môže pomôcť, ak si pripravíte svoj jedálniček, čo zvyknete jedávať. Ak ste prednedávnom začali jesť niečo, čo ste predtým dávnejšie nejedli, upozornite na to lekára, môže ísť práve o zložku potravy, na ktorú ste alergickí.

Ak máte vy, alebo vaši blízki zvieratá, upozornite na to lekára. Alergiu môže spôsobovať nielen kontakt s nimi, ale alergény môžu prinášať domov vaši rodinní príslušníci – vo vlasoch, na odeve.

Pred návštevou alergológa sa pokúste zistiť aj informácie o zdraví vašich rodinných príslušníkov a ak sa dá, aj predkov. Kto bol v rodine alergický, aké vážnejšie choroby prekonali vaši súrodenci, či rodičia. Lekár sa vás bude pýtať aj na prekonané vážnejšie ochorenia. Ak beriete viac liekov, spíšte ich úplný zoznam – aj s výživovými dopolknkami, ktoré možno užívate bez odporúčania lekára (vitamíny, nosné kvapky, lieky proti bolesti, športové nápoje a podobné)

Ak ste v posledných mesiacoch prekonali infekčné, alebo vírusové ochorenie (aj „obyčajnú“ virózu) upozornite na to lekára. Alergia sa po niektorých bežných ochoreniach (virózy, chrípka) môže prechodne zhoršiť.