Merkaptobenztiazol

Mercaptobenzothiazole

Merkaptobenztiazol pri kontakte s Vašou kožou môže spôsobiť dermatitídu. Niekedy môže trvať dlhší čas (niekoľko dní), kým sa objavia príznaky. Príznaky môžu byť začervenanie, svrbenie, opuchnutie a tvorba pľuzgierov.

Do kontaktu s merkaptobenztiazolom môžete prísť pri používaní výrobkov z prírodnej alebo syntetickej gumy. Merkaptobenztiazol a jeho zložky sa často nachádzajú v gumených častiach pracovnej a športovej obuvy.

Kde sa merkaptobenztiazol nachádza?

Merkaptobenztiazol (MBT) je chemikália, ktorá sa pridáva pred vulkanizáciou do gumy. Medzi zdroje MBT patria gumené rukavice, držadlá, masky, elastické obväzy, kozmetické špongie ale aj negumové výrobky ako rezné kvapaliny, pomády, chladiace zmesi, fungicídy, adhezíva a veterinárne lieky.

Príklady výrobkov:

Priemyselné a bezpečnostné predmety vyrobené z gumy: obuv, čižmy, ochranné okuliare, masky, ochranné slúchadlá na uši, adhezíva, podložky, respirátory, rukavice, zástery, hadice, izolátory a ochranné pokrievky.

Kancelárske produkty: gumy (na gumovanie), podložky.

Zdravotnícke predmety: chirurgické rukavice, masky, gumené plachty, zubná priehradka, anestetické príslušenstvo, plášte a hadičky.

Športové predmety: plavky, neoprénové obleky, sandále, čižmy, masky, rakety a golfové palice.

Poľnohospodárske chemikálie: pesticídy, fungicídy a ochranné postreky.

Predmety v domácnosti: elastické obväzy, slúchadlá, masky, kondómy, hračky, elastické predmety, repelenty.

Ako sa vyhnúť merkaptobenztiazolu?

Vyhýbajte sa gumeným predmetom v práci, doma, v aute. Používajte predmety vyrobené z alternatívnych materiálov ako vinyl, plast, koža, drevo alebo textil. Na manipuláciu gumených predmetov používajte vrstvu látky alebo plastové predmety, aby ste sa vyhli priamemu kontaktu. Používajte rukavice vyrobené z textilu alebo kože.

Poskytnite informácie Vášmu lekárovi / lekárnikovi, že ste alergický/á na merkaptobenztiazol a žiadajte používanie produktov bez obsahu tejto substancie alebo iných alergénov, ktoré môžu spôsobiť reakciu.

Načo si treba dávať pozor?

Vyhýbajte sa týmto látkam alebo zložkám:

• Mercaptobenzothiazole (MBT)

Je možné že môžete reagovať aj na iné látky používané v gumených výrobkoch ako sú tiuramy, karbamáty a merkapto zmesy.