Parafenyléndiamín (PFD)

p-Phenylenediamine

Parafenyléndiamín pri kontakte s Vašou kožou môže spôsobiť dermatitídu. Niekedy môže trvať dlhší čas (niekoľko dní), kým sa objavia príznaky. Príznaky môžu byť začervenanie, svrbenie, opuchnutie a tvorba pľuzgierov.

PFD je čierne farbivo používané vo vlasových farbách s dlhotrvajúcim a prechodným účinkom.

Kde sa parafenyléndiamín nachádza?

PFD je bezfarebná zlúčenina používaná ako medziprodukt vo vlasových farbivách. Je oxidovaný peroxidom vodíka a vo vlase polymerizovaný. Spôsobuje kontaktné alergie jednak u kaderníkov ako aj u klientov. V posledných rokoch sa objavuje ako prísada dočasných tetováží na báze rastliny Henna (Lawsonia inermis).

Podporným senzibilizačným faktorom je iritácia rúk vysušovaním, šampónmi a prípravkami na trvalú onduláciu. Polymerizované farbivo stráca alergenicitu, v ojedinelých prípadoch sa však môžeme stretnúť s osobou reagujúcou na zafarbené vlasy inej osoby. Na minimalizáciu rizika sa odporúča starostlivé odstránenie zbytkov farby a používanie ochranných rukavíc.

Príklady výrobkov:

Farbivá na vlasy, textil, kožušinu, tetovacie farbivá. PFD sa môže nachádzať v chemikáliách na vyvolanie filmu, v atramente do tlačiarní, vo výrobkoch z čiernej gumy.

Ako sa vyhnúť parafenyléndiamínu?

Používajte výrobky, ktoré neobsahujú parafenyléndiamín alebo príbuzné látky. V prípade, že prídete do styku s PFD, používajte ochranné rukavice.

Poskytnite informácie Vášmu lekárovi / lekárnikovi, že ste alergický/á na parafenyléndiamín a žiadajte používanie produktov bez obsahu tejto substancie alebo iných alergénov, ktoré môžu spôsobiť reakciu.

Načo si treba dávať pozor?

Vyhýbajte sa týmto látkam alebo zložkám:

• p-Phenylenediamine alebo paraphenylenediamine

Môžete reagovať aj na látky príbuzné k PFD ako napríklad:

• Anilínové žlté farbivá ako p-aminoazobenzene alebo p-Dimethylaminoazobenzene

• 4,4'-Methylenedianiline – gumy, plasty, epoxidové živice

• p-toluenediamine – vlasové farbivá

• Aminobenzene – príbuzné zlúčeniny

• 1-Amino-2-methylanthraquinone – oranžové farbivo