Quaternium-15 (Q-15)

Quaternium-15

Quaternium-15 pri kontakte s Vašou kožou môže spôsobiť dermatitídu. Niekedy môže trvať dlhší čas (niekoľko dní), kým sa objavia príznaky. Príznaky môžu byť začervenanie, svrbenie, opuchnutie a tvorba pľuzgierov.

Quaternium-15 sa bežne nachádza v kozmetike, mydlách, šampónoch. Patrí do skupiny konzervantov známych ako uvoľňovače formaldehydu.

Kde sa Quaternium-15 nachádza?

Quaternium-15 je uvoľňovač formaldehydu používaný najmä ako konzervans v kozmetikách, liečivách a v priemysle (politúry, farby, tmely). V častosti používania konzervačných látok je na 7. mieste. Podobne ako iné uvoľňovače sa môže vyskytovať v priemysle a v prostriedkoch pre domácnosť. Chemicky sa jedná o lineárne alebo cyklické polyméry formaldehydu, z ktorých sa formaldehyd uvoľňuje najmä v závislosti od pH a teploty. Alergia môže vzniknúť na vlastnú molekulu alebo na uvoľnený formaldehyd. Profesionálne dermatitídy sú vzácne, môžu sa vyskytnúť u kaderníkov.

Príklady výrobkov:

Peny a izolácie na báze formaldehydu, chladiace kvapalné zmesi, gély používané na upevnenie elektród, konzervačné a ochranné kvapaliny, drevotrieskové dosky, močovinovo-formaldehydová živica. Nachádza sa aj v lepidlách, toneroch, voskoch, farbách a čistiacich prostriedkoch.

V domácnosti sa formaldehyd nachádza v kozmetike (púdre, maskara, očné tiene a ceruzky), v krémoch, zvlhčovačoch, šampónoch, mydlách, v nekrčivých látkach. Nachádza sa v čistiacich prostriedkoch, voskoch, leštidlách, farbách a tiež vo výparoch z horiaceho dreva, uhlia, dreveného dreva, petroleja, v tabaku a v cigaretovom dyme.

Ako sa vyhnúť Quaterniu-15?

Vyhýbajte sa predmetom, ktoré obsahujú Quaternium-15, predchádzajte kontaktu týchto predmetov s tvárou, vlasmi alebo ďalšími časťami tela. V prípade, že prídete do styku s Quaterniom-15, používajte ochranné rukavice.

Poskytnite informácie Vášmu lekárovi / lekárnikovi, že ste alergický/á na Quaternium-15 a žiadajte používanie produktov bez obsahu tejto substancie alebo iných alergénov, ktoré môžu spôsobiť reakciu.

Načo si treba dávať pozor?

Produkty, ktoré obsahujú iné Quaternium zložky, sú bezpečné. Vyhýbajte sa týmto látkam alebo zložkám:

• Quaternium-15 alebo chloroallyl methenamine chloride

Je možné že môžete reagovať aj na iné látky zo skupiny uvoľňovačov formaldehydu ako:

• Formaldehyd alebo formalin

• Bronopol

• Diazolidinyl urea

• DMDMHydantoin

• Imidazolidinyl urea alebo imidurea;

• Tris nitro alebo trimethylolnitromethane