Čo je to alergia?

Vlastnosti roztočov bytového prachuAlergia je neprimeraná reakcia imunitného systému na kontakt s okolitým biologickým prostredím (napr. kontakt s peľom, roztočmi, so zvieracou srsťou alebo s potravinami a pod.). Biologický materiál prostredia (mikroorganizmy, živočíchy, rastliny) obsahuje veľké množstvo látok bielkovinovej povahy, na ktoré imunitný systém alergického pacienta môže reagovať precitlivene (tzv. alergény).

Alergická reakcia prebieha v dvoch fázach:

  1. tzv. Senzibilizácia (precitlivenosť), v priebehu ktorej imunitný systém potenciálneho alergika rozpozná látku a zapamätá si ju ako alergén
  2. vlastná alergická reakcia, ktorá sa už prejavá charakteristickými príznakmi pri každom ďalšom kontakte s alergénom

Príznaky alergie:

  • príznaky v oblasti úst: opuch pier, jazyka, podnebia, svrbenie často s prechodom až do uší, ťažkosti prehĺtaním (odborne tzv. Orálny alergický syndróm)
  • dýchacie ťažkosti: kašeľ, priedušková astma, alergická nádcha, tieto dýchacie ťažkosti sú často spojené s alergickým zápachom spojiviek
  • kožné ťažkosti: – krátkodobé (obvykle žihľavka len na určitom mieste tela, opuchy tváre, viečok, prstov a ďalšie) – pretrvávajúce (ekzém)
  • tráviace ťažkosti: vracanie, nevoľnosť, polesti brucha, koliky, nadúvanie, neskoršie príznaky – hnačka
  • anafylaktická reakcia: – silné svrbenie žihľavka po celom tele vrátane dlaní a chodidiel, opuchy podkožia, opuchy slizníc vrátane krku a hrtana (odborne tzv. Quinckeho edém) – srdcovocievne príznaky (pokles krvného tlaku, poruchy prekrvenia, slabý a zrýchlený pulz) nadmerné potenie, poruchy vedomia, v krajnom prípade anafylaktický šok (najzávažnejšia forma anafylaktickej reakcie)
Čo je skrížená alergia?

Je to reakcia na alergén, ktorý nevyvolal pôvodný senzibilizáciu (precitlivenosť).

Ak osoba alergická na určitý alergén zareaguje taktiež na alergén iný (odlišný len zdanlivo), hovoríme o skríženej alergii. Základnou podmienkou je chemická príbuznosť týchto alergénov.

Chemicky podobných alergénov prostredia je veľké množstvo, niektoré z nich môžeme nájsť doslova na každom kroku (odborne tzv. Panalergény)

Pacient s alergiou na jediný alergén môže preto reagovať zaroveň na:
peľ a potraviny | na rôzne potraviny | na rôzny peľ

Najobvyklejšie skrížené alergie

Dole uvedené skrížené alergie sa objavujú relatívne často. Skríženou alergiou trpí odhadom okolo 10% – 50% alergikov. Záleží na type alergie:

Skrížené alergie medzi peľom
breza lieska, jelša dub, buk a gaštan, zriedkavo trávy a niektoré byliny
trávy len príbuzné trávy z čeľade lipnicovitých (napr.timotejka, mätonoh), kam však patria aj najznámejšie obilniny (napr. Pšenica, raž, ovos, jačmeň, kukurica)
ambrózia Echinacea, slnečnica, palina, púpava, ibištek a harmanček
palina ambrózia, slnečnica, harmanček

Skrížené alergie medzi peľom a potravinami
breza malvice – jablko hruška, kôstkovice (broskyňa, nektarinka, čerešňa, slivka, marhuľa) kivi, koreňová zelenina (mrkva, zeler, petržlen, zemiaky), lieskový orech, vlašský orech a arašidy, tento syndróm sa často nazýva syndróm jablko-zelen-liesková-orech.
trávy pšenica – múka a iné obilné múky, vzácnejšie aj paradajka
ambrózia banán, vodový, medový aj ananasový melón, ale napríklad aj kamilkový čaj
palina zeler, mrkva, petržlen, korenia, (fenikel, rasca, kôpor, aníz, ligurček)
fikus figy, kivi, ananás, banán, avokádo a iné

Skrížené alergie medzi potravinami
vajce hydinové mäso maximálne 10%
kravské
mlieko
hovädzie mäso maximálne 10%
kravské
mlieko
kozie mlieko, ovčie mlieko až 95%
arašidy sója, hrach, šošovica, fazuľa, lupina – vlčí bôb len okolo 5-10%
lieskové orechy vlašský orech, kešu, pistácia, paraorech, pekan makadam a iné až 40%
sezam mak, horčica slnečnica repka olejka a ďalšie druhy semien vrátane niektorých orechov a strukovín v niektorých prípadoch vysoká, t.j. 20-50%
krevety kôrovce amäkkýše: krab, rak homár, langusta, rak, kalamár, chobotnice, ustrice aj iné mušle až 75%
pšenica jačmeň, raž do 20%
jablko hruška, broskyňa, nektarinka, slivka, čerešňa aj marhuľa 50-90%
melon všetky možné druhy melónov, ale aj banán, avokádo, latex iné ovocie 50%
latex (10%)

Skrížené alergie medzi zvieratami
mačka čeľaď mačkovité a prekvapivo aj bravčové mäso do 5%
roztoče šváby, rôzne článkonožce – napr. Kôrovce (rak, homár, krab, langusta, krevety) a pavúkovce (škorpióny, pavúky) veľmi nízka

Skrížené alergie medzi alergénminepeľového pôvodu a potravinami
roztoče slimák, kôrovce a mäkkýše (krab, rak, homár, langusta, rak, kalmár, chobotnica, ustrice aj iné mušle) veľmi nízka
latex kivi, banán avokádo, jedlé gaštany, melón, figy, mango, mučenka, papája (odborne tzv. Latex fruit syndrom), výnimočne broskyňa, rajčiak, paprika, zemiaky a pohanka až 35%
vtáci
– perie
slepačie a prepeličie vajcia, kuracie a morčacie môso veľmi nízka
Ako bojovať s alergiou?

Stanoviť diagnózu
Potrebné je navštíviť alergológa, ktorý zistí pravú príčinu Vašej alergie.

Stanovenie diagnózy prebieha v niekoľkých krokoch:

  • podrobný rozbor ťažkostí aj okolností, za ktorých vznikajú (prostredie a spôsob života) rozbor doterajšieho spôsobu liečby (odborné tzv. Anamnéza)
  • kožné testy (tzv. Vpichové alebo prick testy) na overenie podozrivých alergénov – na vnútornú stranu predlaktia sa aplikujú kvapky alergénových extraktov, ktoré umožnia určiť alergén (prípadne alergény) spôsobujúce precitlivenosť.
  • Krvné testy: väčšinou na zistenie hladín špecifikých alergických protilátok, slúžia na potvrdenie záverov

Prejavila sa u Vás alergia na potraviny? Rovnaké problémy trápia 3% dospelých a skoro 8% detí do troch rokov. Čo je príčinou problémov? Pravá potravinová alergia má imunologický podklad. Organizmus produkuje zvýšené množstvo špecifikých protilátok proti určitej potravine – alergénu. Spúšťačom alergickej reakcie býva bielkovina – ide spravidla o jednu až tri, ktoré vyvolávajú problémy práve neprimeranou tvorbou protilátok. Prítomnosť protilátok lekár dokazuje krvnými, kožnými či tzv. Provokanými testami (skúšanie reakcií tela na problematickú látku).

Aké sú najčastejšie prejavy alergie na potraviny?

Môžete sa stretnúť s postihnutím:

  • tráviaceho traktu: bolesťou brucha, hnačkami, vracním
  • očí: pálenie, slzenie, opuchy
  • kože: žihľavka, ekzémy, opuchy
  • dýchanie: nádcha, kýchanie, kašeľ, dýchavičnosť, zahlienenie
Orálny alergický syndróm

Tento príznak Vás môže nemilo zastihnúť bezprostredne po jedle, obyčajne rastlinného pôvodu. Do niekoľkých minút Vás začnú páliť pery, podnebie, jazyk, škriabať v krku, môže sa Vám vyhodiť vyrážka alebo opuchy okolo úst, alebo menej často dochádza k poruchám prehĺtania, opuchom krku a dokonca k dýchavičnosti. Príznaky môžu pripomínať prejavy infekčného ochorenia.

Najčastejšie problémy spôsobujú:

  • Ovocie (s jadrami aj kôstkami)
  • Koreňová zelenina
  • Paradajky
  • Hrášok
  • Všetky druhy orechov

Ľahšie dôjde k alergickej reakcii po použití surovej a čerstvej potraviny, tepelná úprava alergénny vplyv rastlinných bielkovín väčšinou zničí. Dajte pozor – výnimkou sú napríklad arašidy! Niektoré začne slziť, kýchať pri škrabaní surových zemiakov, ale varené zemiaky mu nevadia. Takto postihnutých býva až 50% peľových alergikov a za spojitosť peľovej alergie s alergiou na rastlinné potraviny je zodpovedná skrížená alergia. Okrem príznakov okolo úst môžete reagovať nevoľnosťou, vracaním, bolesťami žalúdka, hnačkou, plynatosťou, eventuálne prítomnosťou krvi v stolici.

Alergia na potraviny
Foto zdroj: dreamstime

Ak sa objavia problémy hneď po použití, podozrenie a diagnóza sú pomerne jednoduché. Ak sa vyskytnú až za niekoľko hodín alebo dokonca dní po jedle, je pomerne problémové dokázať spojenie s potravinou. Môže sa totiž jednať o celú radu iných príčin (ochorenie pečene, žlčníka, podžalúdkovej žľazy, vredové ochoreni, infekčné zápaly čriev, ochorenie krvi…).

Sú na tom deti rovnako ako dospelí?

U malých detí prevláda alergia na kravské mlieko, vajcia, sóju a múku. Bohužiaľ ani plne dojčené bábätká  nie sú chránené. Deti trpia nechutenstvom, neprospievajú, majú hnačky a krv v stolici, vracajú, majú častejšie zápal dýchacích ciest, ekzém a iné príznaky, ktoré môžu byť takisto  spôsobené inými chorobami (predovšetkým akútnymi a chronickými infekciami). Správna diagnóza nie je preto jednoduchá. Presné vysvetlenie nie je zatiaľ známe, napriek tomu priaznivé čísla uvádzajú, že alergia na základné potraviny u 80% detí do troch rokov vyhasína.

Alergia u dospelých obyčajne zahŕňa:

  • ovocie (aj južné)
  • zeleninu
  • orechy
  • korenie
  • plody mora, sladkovodné ryby
  • syry
  • alkoholické nápoje vrátane vína a piva
  • strukoviny
  • sezam a mak
  • nezabúdajte ani na aditíva – tzv. „éčka“!

Alergia dospelých býva bohužiaľ celoživotná.

Ešte niekoľko medicínskych múdrostí

Problematika alergie na potraviny je omnoho zložitejšia, ak sa prítomnosť protilátky nedokáže, a napriek tomu dochádza k nežiaducim reakciám. Vinníkom potom sú biele krvinky, rozptýlené v sliznici tráviaceho traktu. Táto alergia býva príčinou polovice prípadov  – typickým príkladom je alergia na bielkovinu kravského mlieka u dojčiat a batoliat. Nevýhodou je potom problematická diagnostika, ktorá sa často opiera len o skúsenosti  lekárov, príznaky a efekt nasadenej diéty. Potravinová alergia môže ovplyvňovať ostatné alergické ochorenia, tj. Alergická nádcha, astma, atopický ekzém. Býva prvým prejavom akejkoľvek alergie v ľudskom živote (nezriedka už u dojčiat), a tiež hrá rolu v skríženej alergii.

O čo vlastne ide u skríženej alergie?

Telom vytvárané protilátky omylom reagujú aj na látku, ktorej chemická štruktúra aspoň spolovice zodpovedá pôvodnému alergénu. Alergická reakcia sa „kríži“. Podobnosť sa týka predovšetkým peľu a potravinám rastlinného pôvodu.

Snažte sa zistiť, po akej potravine dochádza k problémom, a súčasne pozorne sledujte peľový kalendár!

Mám alebo nemám alergiu na potraviny?

Asi pätina ľudí si myslí, že je na nejakú potravinu alergická. Ale! Celá rada reakcií na potraviny nemá s imunologickou odpoveďou nič spoločné, len ako alergická vypadá (vyrážky, opuchy, hnačky, vracanie, nevoľnosť…)

 

trávylen príbuzné trávy z čeľade lipnicovitých (napr.timotejka, mätonoh), kam však patria aj najznámejšie obilniny (napr. Pšenica, raž, ovos, jačmeň, kukurica)trávytrávylen príbuzné trávy z čeľade lipnicovitých (napr.timotejka, mätonoh), kam však patria aj najznámejšie obilniny (napr. Pšenica, raž, ovos, jačmeň, kukurica)trávytrávylen príbuzné trávy z čeľade lipnicovitých (napr.timotejka, mätonoh), kam však patria aj najznámejšie obilniny (napr. Pšenica, raž, ovos, jačmeň, kukurica)trávytrávylen príbuzné trávy z čeľade lipnicovitých (napr.timotejka, mätonoh), kam však patria aj najznámejšie obilniny (napr. Pšenica, raž, ovos, jačmeň, kukurica)trávytrávylen príbuzné trávy z čeľade lipnicovitých (napr.timotejka, mätonoh), kam však patria aj najznámejšie obilniny (napr. Pšenica, raž, ovos, jačmeň, kukurica)trávy

V nasledujúcej tabuľke uvádzame najrozšírenejšie typy skríženej alergie medzi peľmi a rastlinnými potravinami

PELI ČASTI VYVOLÁVATELIA SKRÍŽENEJ ALERGIE MOŽNÝ VYVOLÁVATELIA
SKRÍŽENEJ ALERGIE
breza, lieska, jelša… jablko, hruška (tuzemské ovocie s jadrom), broskyne, slivky, čerešne, marhule (tuzemské ovocie s kôstkami), stromové orechy (lieskové, vlašské….), kiwi (výnimka z južného ovocia) zemiaky (surové), mrkva, zeler, petržlen (koreňová zelenina), koreniace zmesi (kari) korenie (anýz, čierne korenie, koriander,..) sója, banán mango, pomaranč
trávy (lipnicovité), obilie paradajky, obilniny (žito, pšenica, jačmeň) – pozor – hlavne na menej tepelne spracované pokrmy („fit“ pokrmy, vločky….), opäť kiwi ovocie s jadrami aj kôstkami, melón, koreňová zelenina (zeler), cibuľa, zemiaky, obilniny (kukurica, ryža), arašidy, latex
byliny (palina) koreňová zelenia (všetka), korenie (kôpor, fenikel, ligurček, koriander, anýz, majoránka, oregáno, tymián, bazalka, saturejka), zmes korenia, čierne korenie, chilli a paprika, harmanček (odvary na pitie, ale obklady) slnečnica (olej) ovocie (s jadrami, kôstkami, kiwi, mango), strukoviny (hrach), orechy (stromové aj arašidy), estragón (olej) latex
ambróza melón, uhorka, banán, harmanček ovocie s jadrami, zeler, čierne korenie
LATEX (kaučukovník) banán, mango, melón, kiwi, avokádo, papája, paradajka, jedlé gaštany zemiaky (surové), arašidy
ROZTOČE mäkkýše, kôrovce

 

Problémy môžu spôsobovať:

  • Našou krehkou psychikou (tzv. Psychosomatické ochorenie)
  • Prítomnosť látok toxickej povahy (kontaminácia potravín baktériami, plesňami, liekmi, či jedmi)
  • Prítomnosť látok farmakologickej povahy. Túto pomerne zložitú oblasť si najlepšie vysvetlíme na príklade: keď sa popŕhlite pŕhľavou , naskočia Vám pupienky. Pŕhľava nie  je spôsobená alergiou, ale prítomnosťou  látky v listoch pŕhľavy, ktorá sama o sebe pôsobí na cievky kože a miesto popálenia nám opuchne a sčervenie.  Okrem pŕhľavy sa to stáva po použití jahôd, kyslých uhoriek, makrely, čokolády, citrusov, alkoholu, syrov a mnohých ďalších pochutín a požívatín.
  • Vrodenou alebo získavanou neschopnosťou  niektoré zložky potravín tráviť, predovšetkým cukry. Tento stav a stav predchádzajúci odborne nazývame potravinová neznášanlivosť (tzv. Intolerancia).

Samostatnou oblasťou sú alergie na prísady potravín – aditíva, tj. Už zmienené „éčka“. Na potravinových obaloch nájdete v zložení výrobku látky označené písmenom E a trojčíslím. Je ich známych niekoľko stoviek a zahŕňajú príchute, farbivá, konzervačné látky, emulgátory, stabilizátory, antioxidanty atď. Na tieto látky môže vzniknúť pravá alergia, môže sa ale tiež chovať farmakologicky, vzácne môže citlivejších jedincov dráždiť a chovať sa viac-menej „neznáčanlivo“. Známe je to napríklad u benzoátov, sulfidov, sulfátov a farbív typu tatarzínu či erytrozínu.

Anafylaktický šok

je vystupňovaná celková reakcia organizmu, ktorá ohrozuje život. Môže prísť doslova po sekundách  po použití určitej potraviny.

Najčastejšie ho vyvolávajú:

  • arašidy, stromové orechy
  • ryby, mäkkýše, kôrovce
  • zeler
  • sója
  • menej často mlieko, vajcia a iné

Anafylaktická reakcia je veľmi nebezpečná, pretože postihuje srdce, pľuca, cievy, nervový systém. Príčinou býva jednak nehoda (z minulosti o svojej precitlivosti dobre viete, ale zjete neprevarenú potravinu) alebo náhoda – alergia sa prejaví prvýkrát.

Nutné je začať konať okamžite! Zavolajte lekársku službu prvej pomoci, požiadajte o pomoc najbližšiu dostupnú osobu!

Ak ste vybavení autoinjektorom s adrenalínom (tužková „pištolka“, ktorá zavedie malou ihlou účinný preparát do tela – obyčajne stehna), použitie ho čo najskôr sa obráťte na svojho lekára.

Liečba potravinovej alergie

1. PREVENCIA
Veľkú rolu pri prevencii hrajú maminky!

  • V tehotenstve sa vyhýbajte známym alergizujúcim potravinám, hlavne ak ste na ne sama alergická.
  • Dojčenie aspoň 6 mesiacov. V tej dobe radšej nepodávajte bábätku tuhú stravu.
  • Do 1 roku nepodávajte dieťaťu ryby, vajcia, orech, každú zmenu v jedálničku robte postupne.
  • Dodržujte diétny režim, ktorý eventuálne Vášmu dieťaťu predpíše lekár.

2. DIÉTA
Úplne nenahraditeľnou vždy zostane diéta, ktorú Vám predpíše Váš alergológ. U detí môžete kravské mlieko nahradiť napr. Sójovým, ale vyrábajú sa i upravené mlieka – preventívne alebo liečebné. Váš lekár Vám odporučí tie najvhodnejšie. U detí býva alergia prechodná, u dospelého celoživotná. Pozor je treba dať na skrytú alergiu (osudová potravina je bežnou či náhodnou súčasťou zmesí pokrmov – šalátov, omáčok, nápojov, cukroviniek, musli atď.)
predovšetkým v reštauráciach a u neoznačených potravín. Dôkladne čítajte etikety!

3. LIEKY
V závažných prípadoch Vám lekár môže predpísať niekoľko typov liekov:

  • Antihistaminiká hlavne II. generácie, ktoré je možné užívať i preventívne a ktoré majú minimum nežiadúcich účinkov.
  • Kromoglykát sodný užívajú hlavne malé deti a pacienti s ťažkou mnohonásbonou potravinovou alergiou. Liek je možné užívať preventívne.
  • Kortikosteroidy patria výhradne do rúk lekára a majú ochranný i záchranný charakter.
  • Adrenalín v autoinjektore pre prípad anafylaktického šoku.

´Alergia na potraviny

Potravinová alergia -skrížené reakcie

Pacienti s potravinovou alergiou – naše príklady

Nemôžem jablká, fazuľu, ryžu…

Nové smernice pre alergiu na arašidy