Už roky máte sennú nádchu, ste alergickí na mačky a plánujete rodinu? Čo by ste mali vedieť prv, ako sa pustíte do práce na dedičovi?

„Trochu cynicky by sme mohli povedať, že prvý krok by mal byť: Nehľadajte si životného partnera v čakárni pred alergiologickou ambulanciou. Genetika ‘nepustí‘ a pravdepodobnosť, že dvom alergikom sa narodí neatopické dieťa, je malá. Na druhej strane, láske sa rozkázať nedá,“ tvrdí Martin Lešťan z Alergo-imunologického centra v Prešove.

Aké kroky by mal teda podniknúť pár, aby znížil šancu, že ešte nenarodené dieťa bude alergik? „S genetikou asi nenarobia nič Alergia vzniká už v tehotnosti, najmä druhý trimester je veľmi citlivé obdobie pre vyvíjajúce sa dieťa. V tom čase by sa žena nemala pohybovať v zafajčenom prostredí a určite by si nemala zapáliť ani jednu cigaretu. Je preukázaný zhubný účinok fajčenia budúcej mamičky na vznik pískajúcich zápalov priedušiek u dojčiat. Tiež vplyv vlhkého prostredia na zvyšujúcu sa koncentráciu roztočov a plesní v interiéroch, preukázané je aj pôsobenie znečistenia ovzdušia na nárast ‘agresivity‘ peľov, ktoré vyvíjajúcemu sa plodu nemusia prospieť. Za účinné sa považuje nasadenie diétnych opatrení u vysokorizikových jedincov. Mali by sa vyhýbať rybám, čokoláde, orechom, kravskému mlieku či citrusom. Ukázalo sa totiž, že pri dodržiavaní diéty kleslo riziko vzniku ekzému, potravinovej alergie a astmy.“ Po narodení potomka je vhodné predĺžiť obdobie dojčenia a oddialiť jeho kontakt s alergénmi kravského mlieka. „Minimálne štyri mesiace by ste dieťa mali výlučne dojčiť. Pri nedostatku materského mlieka je prípustná náhrada hypoalergénnym kravským mliekom.“

CHCEM PSÍKA, PROSÍM

Hovorí sa, že pred alergiou môže dieťa uchrániť, ak je súčasťou domácnosti miláčik, najlepšie pes alebo mačka. Čo na to súčasní alergiológovia? „V minulosti sme ho v domácnostiach alergikov striktne zakazovali. Dnes sa názory prehodnotili a každý človek je posudzovaný individuálne,“ objasňuje MUDr. Lešťan. Jednoznačne však platí, že pri potvrdenej alergii na zviera s ním nesmiete prísť do kontaktu. „Treba myslieť aj na to, že alergény zvieraťa sa nachádzajú v celom byte, dostatočnou ochranou preto určite nie je, že dieťa mačku nehladká alebo sa zdržiava v inej miestnosti. Ak je však domáci miláčik v prostredí prítomný dlhodobejšie a dieťa nemá naň alergiu, jeho darovanie sa môže na čas odložiť. Najmä prítomnosť psa môže byť v niektorých prípadoch dokonca ochranným faktorom pred rozširovaním alergie. Dilemu však riešime vtedy, keď alergik doteraz nemal zvieratko a zatiaľ ani alergiu naň. Vtedy ho radím skôr nekupovať, lebo nie je vylúčené, že u dieťaťa sa neskôr rozvinú alergické prejavy.“

PITE KRAVSKÉ MLIEKO

V poslednom období sa do popredia dostáva teória, že od alergie môže uchrániť konzumácia kravského nepasterizovaného mlieka. No zatiaľ o tom hovoria len vedci. „Oddialenie kontaktu dieťaťa s alergénmi kravského mlieka je veľmi dôležité preventívne opatrenie pred rozvojom alergie u rizikového dieťaťa. Jediná kvapka obsahuje toľko silne alergénneho laktoglobulínu ako 200 litrov materského mlieka. Len jedna dávka kravského mlieka môže u rizikového dieťaťa spustiť nevhodnú precitlivenosť. Na druhej strane, niečo na tejto teórii bude. Užitočné nie je samotné kravské mlieko, ale prítomnosť prospešných baktérií v ňom. Ukázalo sa, že alergické deti majú menej laktobacilovej flóry v hrubom čreve ako nealergické deti. Príčinou sú zlé stravovacie návyky a veľa umelých chemických látok v potrave, ktoré výrazne narúšajú mikroekologickú rovnováhu v čreve. Zvýšenie probiotík v strave detí je nesmierne dôležité. Platí však aj to, že pre rizikových ľudí, hlavne trpiacich atopickým ekzémom, je nebezpečné povzbudzovať ich k zvýšenému príjmu vysoko alergizujúcich mliečnych bielkovín. Najmä v prvých dvoch rokoch života dieťaťa,“ objasňuje detský alergiológ.

Vyrastú z nej?

Mnohí rodičia detských alergikov sa nádejajú, že ich potomkovia v puberte z alergie vyrastú. Sú to márne nádeje? „Predispozícia na alergické reakcie je celoživotná, ale je pravda, že meniť sa môže nielen spektrum alergénov, prejavy alergie, ale aj postihnuté orgánové systémy. Preto sa stáva, že dieťa z určitej alergie akoby vyrastie. Napríklad 90 percent detských pacientov stráca po vhodnej diéte alergiu na bielkoviny kravského mlieka,“ objasňuje MUDr. Lešťan. Známy je aj takzvaný atopický pochod, keď človek počas svojho vývoja postupne mení spektrum alergénov a spôsob alergických reakcií. Znamená to, že u dieťaťa zmizne ekzém, no vzniká alergická nádcha, ktorá potom prechádza do prieduškovej astmy. „Pri vhodnej liečbe a dodržiavaní režimových opatrení je možné, že pacienti prežívajú dlhodobé bezpríznakové obdobia. To však neznamená, že sa z alergie vyliečili. Preto je nutné alergika dlhodobo sledovať v alergiologických ambulanciách,“ odporúča MUDr. Lešťan.

PROTIALERGICKÉ RADY

Čo robiť, ak nechcete doma vychovávať malého alergika?

  • Znížte čas strávený v uzavretých miestnostiach a chodievajte častejšie do prírody. Pobyt v uzavretých miestnostiach plných prachu, chemických výparov je často významný spúšťač alergického zápalu. Prevenciou rozvoja alergie je aj dlhodobejší pobyt na farme medzi domácimi zvieratami. Hovorí sa, že ak budúca mamička strávi v takom prostredí posledný trimester a dieťa ďalší rok, rizikov vzniku alergie sa znižuje až o päťdesiat percent.
  • Ničte roztoče a plesne. Robte všetko preto, aby sa v bytoch a domoch príliš nemnožili. Ideálne podmienky majú, ak zanedbávate vetranie, príliš kúrite a v miestnostiach je vlhko.
  • Nevytvárajte pre dieťa sterilné prostredie s vysokým hygienickým štandardom. Trocha špiny neškodí. Naopak, ak sa uňho dosiaľ nerozvinula alergia, prostredie kontaminované endotoxínmi, ktoré sú súčasťou bunkového obalu niektorých baktérií, aktivizujú imunitný systém a chránia pred rozvojom alergie.
  • Neliečte deti zbytočne antibiotikami a nevyvíjajte tlak na lekárov, aby ich v neodôvodnených prípadoch predpisovali.
  • Vyhýbajte sa príliš chemicky upravovaným pokrmom, ktoré obsahujú mnoho konzervačných látok, stabilizátorov, umelých farbív a príchutí. Užívajte laktobacily.
  • Dostatočne dlho dojčite.
  • Naučte deti primerane športovať a otužovať sa.
  • Minimalizujte stres v rodine a tešte sa zo života – aj z maličkostí.

Článok z časopisu Zdravie 5/2010