Vonné látky
Fragrance mix
Vonné látky pri kontakte s Vašou kožou môžu spôsobiť dermatitídu. Niekedy môže trvať dlhší čas (niekoľko dní), kým sa objavia príznaky. Príznaky môžu byť začervenanie, svrbenie, opuchnutie a tvorba pľuzgierov.
Krátkodobý alebo náhodný kontakt by nemal predstavovať problém.
Mix vonných látok je zložený z 8. najčastejších alergénov:
– škoricový aldehyd
– škoricový alkohol
– amylškoricový aldehyd
– eugenol
– isoeugenol
– hydroxycitronellal
– geraniol a
– extrakt z dubového lišajníka
Vonné látky sa môžu nachádzať vo veľa produktoch. Používajú sa ako prídavok vo voňavkách alebo na prekrytie nepríjemného zápachu. Môžu pochádzať z prírodných alebo syntetických zdrojov.
Kontaktná alergia na vonné látky je častá.
Kde sa vonné látky nachádzajú?
Parfumy (vonné látky) sú organické substancie s charakteristickou, zvyčajne príjemnou vôňou. Sú všadeprítomné a nachádzajú sa vo všetkých parfumovaných produktoch. Zdrojom sú nielen kozmetiká, ale aj detergenty, zjemňovače, prostriedky pre domácnosť, kde parfumy potláčajú nepríjemný pach surovín, produkty na ústnu hygienu, papier, pracie prostriedky a aviváž a prísady v potravinárstve. V priemyselnej sfére sa parfumové substancie nachádzajú v rezných kvapalinách, kvapalinách na elektrogalvanizáciu, farbivách, gume, prísadách a v kvapalinách na klimatizáciu.
V parfumérskom priemysle sa používa asi 3000 substancií, ktoré sa rozdeľujú na:
1. prírodné látky z rôznych častí rastlín, ktorých je asi 300-400
2. substancie živočíšneho pôvodu – ambra z veľryby, pižmo zo semenníkov jeleňa, kastoreum zo žliazok bobra, extrakt z včelieho vosku (beeswax absolute) a extrakt zo žliazok cibetky – cibet
3. 2500 syntetických produktov
Jeden parfum môže obsahovať viac než 200 individuálnych substancií. Viac než 100 vonných látok bolo identifikovaných ako alergény.
Príklady výrobkov:
V práci: rastlinné produkty, dentálne liečivá a cementy, kovoobrábacie kvapaliny, esenciálne oleje a aromaterapia, pesticídy a repelenty, leštidlá a vosky, potraviny, nápoje a oleje, ktoré môžu obsahovať citrus, klinčeky a škoricu, čistiace a odmasťovacie prostriedky, parfumy a kolínske, voňavé sviečky a kadidlá, papierové produkty, voňavý tabak, osviežovače vzduchu a deodoranty.
V domácnosti: parfumy a kolínske, voňavé sviečky, hygienické vreckovky a toaletný papier, produkty pre domáce zvieratá, čistiace prostriedky, vosky, leštidlá, čistiace a leštiace prostriedky pre auto, mydlá, dezodoranty, zubné pasty a hygienické potreby, púdre, maskary, očné tiene, očné ceruzky, potraviny, nápoje a oleje, ktoré môžu obsahovať citrus, klinčeky alebo škoricu, osviežovače vzduchu a deodoranty, pesticídy a repelenty, aromaterapeutické produkty, kadidlá, rúže a balzamy na pery, laky a odlakovače na nechty, saponáty, zmäkčovače a odstraňovače škvŕn, šampóny, kondicionéry, farby na vlasy, produkty na starostlivosť o vlasy, pleťové masti, krémy, kozmetická voda, produkty na holenie, toaletná voda.
Vonné látky sa používajú aj ako príchuť do potravín a zubných pást. Môžeme ich nájsť v dentálnych produktoch, liekoch a géloch používaných v EKG. Niekedy sa používajú vo ventilácii v budovách a lietadlách.
Ako sa vyhnúť vonným látkam?
Nepoužívajte výrobky, ktoré obsahujú vonné látky. V prípade, že výrobok neobsahuje informácie o zložení, vyhľadajte informácie o zložení na internete alebo kontaktuje výrobcu.
Nepoužívajte balzamy ako propolis a olej z čajovníka.
Ak potrebujete prísť do styku s vonnými látkami, používajte ochranné rukavice. Rukavice vyrobené z vinylu alebo syntetickej gumy sú vhodné na prácu s vonnými látkami alebo s niektorými zložkami.
Ak je Vaša alergia vážna, mali by ste uvažovať o diéte, ktorá vylučuje škoricu, klinčeky a citrusy. Vyhýbajte sa kôre z citrusových plodov.
Poskytnite informácie Vášmu lekárovi / lekárnikovi, že ste alergický/á na vonné látky a žiadajte používanie produktov bez obsahu tejto substancie alebo iných alergénov, ktoré môžu spôsobiť reakciu.
Načo si treba dávať pozor?
Vyhýbajte sa týmto látkam:
• Geraniol alebo geraniol alcohol alebo geranyl alcohol
• Cinnamaldehyde alebo cinnamic aldehyde
• Hydroxycitronellal alebo citronellal hydrate
• Škoricový alkohol alebo cinnamic alcohol
• Eugenol alebo allylguaiacol
• Isoeugenol alebo 4-propenylguaiacol
• Amylcinnamaldehyde alebo amyl cinnamal, jasmine aldehyde
• Dubový mach – olej alebo extrakt
Môžete reagovať aj na príbuzné látky a produkty:
• Peruánsky balzam a jeho zložky
• Citral, lyral, kolofónia, farnesol, propolis balzam
• Olej z kassie
• Škorica
• Klinčeky
• Olej z narcisu
• Olej zo santalového dreva
• Sviečky z citrónovej silice