Methylchloro- a methylisothiazolinon

Cl+ Me – Isothiazolinone

Izotiazolíny pri kontakte s Vašou kožou môžu spôsobiť dermatitídu. Niekedy môže trvať dlhší čas (niekoľko dní), kým sa objavia príznaky. Príznaky môžu byť začervenanie, svrbenie, opuchnutie a tvorba pľuzgierov.

Krátkodobý alebo náhodný kontakt by nemal predstavovať problém.

Kde sa izotiazolíny nachádzajú?

Izotiazolíny sú aktívne zložky v Katóne CG® široko používaného kozmetického konzervancia. Táto zmes je v pomere 3:1.

Sú učinným biocídom v kozmetike obsahujúcej vodu, dezinfekčných a čistiacich prostriedkoch, prostriedkoch pre domácnosť, priemyselných produktoch ako kovoobrábacie a rezné kvapaliny, latexové emulzie a pod.

Príklady výrobkov:

V práci: priemyselné spracovanie kovov, lubrikačné a rezné kvapaliny, latexové emulzie a farby, výroba čistiacich prostriedkov, kozmetiky, hygienických produktov, pleťových a vlasových produktov, kvapaliny na chladenie a klimatizáciu, adhezíva a lepidlá, čistiace prostriedky, mydlá, v papierňach.

V domácnosti: púdre, červeň na tvár, maskary, očné tiene, očné ceruzky, čistiace produkty, vosky, leštidlá a farby, pleťová kozmetika ako krémy, pleťové vody, zvlhčovače, vlasová kozmetika ako kondicionéry, šampóny a farby, produkty na pranie ako saponáty a zmäkčovače, produkty osobnej hygieny ako mydlá, bublinky do kúpeľa a obrúsky.

Ako sa vyhnúť izotiazolínom?

Tieto látky sa bežne vyskytujú v produktoch osobnej hygieny, kozmetike a v iných produktoch v domácnosti. Používajte výrobky, ktoré neobsahujú izotiazolíny alebo podobné látky. V prípade, že výrobok neobsahuje informácie o zložení, vyhľadajte informácie o zložení na internete alebo kontaktuje výrobcu.

Používajte ochranné rukavice ak potrebujete prísť do styku s izotiazolínmi. Rukavice vyrobené z vinylu, prírodnej alebo syntetickej gumy sú vhodné na prácu s izotiazolínmi.

Poskytnite informácie Vášmu lekárovi / lekárnikovi, že ste alergický/á na izotiazolíny a žiadajte používanie produktov bez obsahu tejto substancie alebo iných alergénov, ktoré môžu spôsobiť reakciu.

Načo si treba dávať pozor?

Vyhýbajte sa týmto látkam:

• Methylchloroisothiazolinone (MCI) alebo 5-chloro-2-methyl-4-isothiazolin-3-one

• Kathon

• Methylisothiazolinone (MI) alebo 2-methyl-4-isothiazolin-3-one