Vonné látky

Fragrance mix

Vonné látky pri kontakte s Vašou kožou môžu spôsobiť dermatitídu. Niekedy môže trvať dlhší čas (niekoľko dní), kým sa objavia príznaky. Príznaky môžu byť začervenanie, svrbenie, opuchnutie a tvorba pľuzgierov.

Krátkodobý alebo náhodný kontakt by nemal predstavovať problém.

Mix vonných látok je zložený z 8. najčastejších alergénov:

– škoricový aldehyd

– škoricový alkohol

– amylškoricový aldehyd

– eugenol

– isoeugenol

– hydroxycitronellal

– geraniol a

– extrakt z dubového lišajníka

Vonné látky sa môžu nachádzať vo veľa produktoch. Používajú sa ako prídavok vo voňavkách alebo na prekrytie nepríjemného zápachu. Môžu pochádzať z prírodných alebo syntetických zdrojov.

Kontaktná alergia na vonné látky je častá.

Kde sa vonné látky nachádzajú?

Parfumy (vonné látky) sú organické substancie s charakteristickou, zvyčajne príjemnou vôňou. Sú všadeprítomné a nachádzajú sa vo všetkých parfumovaných produktoch. Zdrojom sú nielen kozmetiká, ale aj detergenty, zjemňovače, prostriedky pre domácnosť, kde parfumy potláčajú nepríjemný pach surovín, produkty na ústnu hygienu, papier, pracie prostriedky a aviváž a prísady v potravinárstve. V priemyselnej sfére sa parfumové substancie nachádzajú v rezných kvapalinách, kvapalinách na elektrogalvanizáciu, farbivách, gume, prísadách a v kvapalinách na klimatizáciu.

V parfumérskom priemysle sa používa asi 3000 substancií, ktoré sa rozdeľujú na:

1. prírodné látky z rôznych častí rastlín, ktorých je asi 300-400

2. substancie živočíšneho pôvodu – ambra z veľryby, pižmo zo semenníkov jeleňa, kastoreum zo žliazok bobra, extrakt z včelieho vosku (beeswax absolute) a extrakt zo žliazok cibetky – cibet

3. 2500 syntetických produktov

Jeden parfum môže obsahovať viac než 200 individuálnych substancií. Viac než 100 vonných látok bolo identifikovaných ako alergény.

Príklady výrobkov:

V práci: rastlinné produkty, dentálne liečivá a cementy, kovoobrábacie kvapaliny, esenciálne oleje a aromaterapia, pesticídy a repelenty, leštidlá a vosky, potraviny, nápoje a oleje, ktoré môžu obsahovať citrus, klinčeky a škoricu, čistiace a odmasťovacie prostriedky, parfumy a kolínske, voňavé sviečky a kadidlá, papierové produkty, voňavý tabak, osviežovače vzduchu a deodoranty.

V domácnosti: parfumy a kolínske, voňavé sviečky, hygienické vreckovky a toaletný papier, produkty pre domáce zvieratá, čistiace prostriedky, vosky, leštidlá, čistiace a leštiace prostriedky pre auto, mydlá, dezodoranty, zubné pasty a hygienické potreby, púdre, maskary, očné tiene, očné ceruzky, potraviny, nápoje a oleje, ktoré môžu obsahovať citrus, klinčeky alebo škoricu, osviežovače vzduchu a deodoranty, pesticídy a repelenty, aromaterapeutické produkty, kadidlá, rúže a balzamy na pery, laky a odlakovače na nechty, saponáty, zmäkčovače a odstraňovače škvŕn, šampóny, kondicionéry, farby na vlasy, produkty na starostlivosť o vlasy, pleťové masti, krémy, kozmetická voda, produkty na holenie, toaletná voda.

Vonné látky sa používajú aj ako príchuť do potravín a zubných pást. Môžeme ich nájsť v dentálnych produktoch, liekoch a géloch používaných v EKG. Niekedy sa používajú vo ventilácii v budovách a lietadlách.

Ako sa vyhnúť vonným látkam?

Nepoužívajte výrobky, ktoré obsahujú vonné látky. V prípade, že výrobok neobsahuje informácie o zložení, vyhľadajte informácie o zložení na internete alebo kontaktuje výrobcu.

Nepoužívajte balzamy ako propolis a olej z čajovníka.

Ak potrebujete prísť do styku s vonnými látkami, používajte ochranné rukavice. Rukavice vyrobené z vinylu alebo syntetickej gumy sú vhodné na prácu s vonnými látkami alebo s niektorými zložkami.

Ak je Vaša alergia vážna, mali by ste uvažovať o diéte, ktorá vylučuje škoricu, klinčeky a citrusy. Vyhýbajte sa kôre z citrusových plodov.

Poskytnite informácie Vášmu lekárovi / lekárnikovi, že ste alergický/á na vonné látky a žiadajte používanie produktov bez obsahu tejto substancie alebo iných alergénov, ktoré môžu spôsobiť reakciu.

Načo si treba dávať pozor?

Vyhýbajte sa týmto látkam:

• Geraniol alebo geraniol alcohol alebo geranyl alcohol

• Cinnamaldehyde alebo cinnamic aldehyde

• Hydroxycitronellal alebo citronellal hydrate

• Škoricový alkohol alebo cinnamic alcohol

• Eugenol alebo allylguaiacol

• Isoeugenol alebo 4-propenylguaiacol

• Amylcinnamaldehyde alebo amyl cinnamal, jasmine aldehyde

• Dubový mach – olej alebo extrakt

Môžete reagovať aj na príbuzné látky a produkty:

• Peruánsky balzam a jeho zložky

• Citral, lyral, kolofónia, farnesol, propolis balzam

• Olej z kassie

• Škorica

• Klinčeky

• Olej z narcisu

• Olej zo santalového dreva

• Sviečky z citrónovej silice