Karba mix

Carba mix

Karba mix pri kontakte s Vašou kožou môže spôsobiť dermatitídu. Niekedy môže trvať dlhší čas (niekoľko dní), kým sa objavia príznaky. Príznaky môžu byť začervenanie, svrbenie, opuchnutie a tvorba pľuzgierov.

Krátkodobý alebo náhodný kontakt by nemal predstavovať problém.

Obsahuje 3 substancie:

– Diphenylguanidín

– Zinok-dibutylditiokarbamát

– Zinok-dietylditiokarbamát

Kde sa zložky Karba nachádzajú?

Tieto chemikálie sa používajú pri vulkanizácií gumy ako urýchľovače. Zvyšujú pomer skrížených sulfidových väzieb medzi hydrokarbónovými reťazcami surovej gumy a slúžia tiež ako donory síry. V plne vulkanizovanej gume zostávajú pozostatky nezreagovaných urýchľovačov. Časť z nich časom migruje spolu s inými gumárenskými chemikáliami na povrch finálneho výrobku. Premytím tenkých výrobkov sko sú rukavice alebo kondómy v horúcej vode je možné eliminovať veľkú časť týchto tiuramových pozostatkov.

Príklady výrobkov:

Priemyselné a bezpečnostné predmety vyrobené z gumy: obuv, čižmy, ochranné okuliare, masky, ochranné slúchadlá na uši, adhezíva, podložky, respirátory, rukavice, zástery, hadice, izolátory a ochranné pokrievky. Kancelárske produkty: gumy (na gumovanie), podložky.

Zdravotnícke predmety: chirurgické rukavice, masky, gumené plachty, zubná priehradka, anestetické príslušenstvo, plášte a hadičky.

Športové predmety: plavky, neoprénové obleky, sandále, čižmy, masky, rakety a golfové palice.

Predmety v domácnosti: elastické obväzy, slúchadlá, masky, kondómy, hračky, elastické predmety, fungicídy a pesticídy.

Ako sa vyhnúť zložkám Karba mix-u?

Vyhýbajte sa gumeným predmetom v práci, doma, v aute. Používajte predmety vyrobené z alternatívnych materiálov ako vinyl, plast, koža, drevo alebo textil. Na manipuláciu gumených predmetov používajte vrstvu látky alebo plastové predmety, aby ste sa vyhli priamemu kontaktu. Používajte rukavice vyrobené z textilu alebo kože. Nepoužívajte obuv s gumenou vnútornou výstelkou napríklad pri niektorých teniskách a športovej obuvy. Vhodnou obuvou by mohla byť kožená obuv ako napríklad mokasíny. V prípade pochybností, vyskúšajte obuv po dobu niekoľkých dní a pozorujte reakciu.

Poskytnite informácie Vášmu lekárovi / lekárnikovi, že ste alergický/á na zložky Karba-mixu a žiadajte používanie produktov bez obsahu tejto substancie alebo iných alergénov, ktoré môžu spôsobiť reakciu.

Načo si treba dávať pozor?

Vyhýbajte sa týmto alebo im príbuzným látkam:

• Diphenylguanidine alebo 1,3-Diphenylguanidine

• Zincdibutyldithiocarbamate

• Zincdiethyldithiocarbamate

Je možné že môžete reagovať aj na tieto látky pretože Karba mix a tiuramy sú si veľmi podobné:

• Tetramethylthiuram monosulfide

• Tetramethylthiuram disulfide

• Dipentamethylenethiuram disulfide

• Disulfiram

• Mangánové soli

Je možné že môžete reagovať aj na iné látky používané v gumených výrobkoch ako sú tiuramy, karbamáty a merkapto zmesy.