Alergické ochorenia ako nádcha, svrbenie, či astma sú vyliečiteľné, ak prídete k alergológovi zavčasu a ako dodržiavate stanovenú liečbu.

Pre pacientov, ktorí majú zatiaľ málo ťažkostí sa zdá nepohodlné niekoľko krát do roka navštíviť alergologickú ambulanciu – terapia ako desenzibilizácia je najúčinnejšia, ak sa podáva injekčne.

Akékoľvek vám už lekár predpíše lieky, jednej veci sa vyhnúť zatiaľ nedá: je nutné vyhýbať sa kontaktu s alergénom. Ak zistíte, že ste alergickí na peľ, budete sa musieť snažiť vyhýbať peľu – obmedzením pobytu v prírode na miestach a v čase vysokého výskytu peľu. V prípade alergie na zviera, budete ho musieť odstrániť zo svojej blízkosti. Ak ťažkosti spôsobuje kozmetika, alebo bižutéria, budete sa jej musieť vzdať.

Po tomto opatrení sa liečba vašej alergie dá začať účinne kontrolovať pomocou liekov zvaných antihistaminiká. Antihistaminiká neliečia alergiu, ani jej príčinu. Zamedzujú bezprostrednému vzniku ťažkostí, takže pacientovi poskytnú úľavu od ťažkostí, ako svrbenie, kýchanie, či nádcha.

Antihistaminiká pri pravidelnom a dlhodobom užívaní majú aj špeciálny protizápalový účinok na chronický alergický zápal, ktorý u neliečených alergikov prebieha na sliznichach bez toho, aby si to pacient všimol. Aj keď ho nie je „vidieť“, poškodzuje sliznice. Preto je dlhodobá liečba antihistaminikami tak dôležitá aj v čase, kedy pacient má pocit, že mu „predsa nič nie je“.

Súčasné lieky na liečbu alergie sú účinné a nemajú sedatívny účinok (človek nie je po nich ospalý). Pri niektorých ťažkostiach (hlavne svrbenie) vám však lekár možno odporučí antihistaminiká, ktoré majú aj upokojujúci účinok, ktorý rýchlejšie a účinnejšie napomáha pri zmiernení ťažkostí so svrbením.

Ak je presne známy druh alergénu, na ktorý ste alergickí, lekár vám môže odporučiť špeciálnu imunoterapiu alergénovými vakcínami. Medzi ľuďmi je známa aj pod zastaraným pojmom desenzibilizácia, alebo hyposenzibilizácia. Táto liečba prebieha v čase mimo sezóny alergénov, najčastejšie v zime. Do tela pacienta sa injekčne (alebo kvapkami do úst) pravidelne podávajú malé množstvá alergénu. Tieto množstvá sa stále zvyšujú, aby si imunitný systém „zvykol“ na prítomnosť alergénu. Touto liečbou teda navodzujeme toleranciu alergénu. Ak sa s imunoterapiou začne zavčasu, máva často veľmi dobrú účinnosť. Veľmi dobré sú hlavne výsledky pri liečbe alergie na peľ a na roztoče. Účinne pomáha aj vakcinácia proti hmyziemu jedu.

Na zmiernenie akútnych ťažkostí sa používajú aj špeciálne lieky, ktoré liečia zápal. Často sa podávajú vo forme nosných, alebo očných kvapiek.

Pri liečbe alergie je dobré vždy dodržiavať odporúčané dávkovanie všetkých liekov. Mnoho ľudí si myslí, že ak nemajú žiadne ťažkosti, nepotrebujú brať žiadne lieky. Žiaľ, v prípade alergie to neplatí. Alergia je trvalý zápal a ten je potrebné držať pod kontrolou aj v prípade, že práve nemáte žiadne ťažkosti. Práve liečbou v čase, kedy nemáte ťažkosti sa vám podarí dostať svoje ťažkosti s alergiou pod kontrolu.

Lieky na alergiu sú účinné, no o ich podávaní a dávkach musí rozhodnúť vždy lekár! Nikdy nepodávajte svoje lieky niekomu inému, kto má podobné príznaky, ako vy.

K liečbe alergie a astmy však patrí aj pravidelný pohyb a cvičenie. Váš lekár vám odporučí vhodné cvičenia, ako dýchať a ako držať postavu.