Parabény

Paraben mix

Parabény pri kontakte s Vašou kožou môžu spôsobiť dermatitídu. Niekedy môže trvať dlhší čas (niekoľko dní), kým sa objavia príznaky. Príznaky môžu byť začervenanie, svrbenie, opuchnutie a tvorba pľuzgierov.

Krátkodobý alebo náhodný kontakt by nemal predstavovať problém.

Obsahuje 5 substancií:

– Metyl-p-hydroxybenzoát

– Etyl-p-hydroxybenzoát

– Propyl-p-hydroxybenzoát

– Butyl-p-hydroxybenzoát

– Benzyl-p-hydroxybenzoát

Parabény sa používajú ako konzervanty v liekoch, ktoré dostať aj bez lekárskeho predpisu, v kozmetike, v prípravkoch osobnej hygieny.

Kde sa parabény nachádzajú?

Parabény – estery parahydroxybenzoovej kyseliny – sú najrozšírenejšie konzervanciá v potravinárstve, kozmetikách a liekoch. Asi jedna tretina kozmetík obsahuje parabény. V kombinácií majú synergický antimikrobiálny efekt. V kozmetikách sa vyskytujú v koncentrácií 0,1-0,3 %, ktorá má nízky senzibilizačný potenciál.

Príklady výrobkov:

V práci: oleje a mazivá používané v kovospracujúcom priemysle, v poľnohospodárstve pri spracúvaní potravín, lieky a výrobky pre domáce zvieratá, antiseptiká, kozmetika a výrobky vlasovej kozmetiky.

Doma: rúže a balzamy, šampóny (malé riziko), kondicionéry, výrobky vlasovej kozmetiky, farby na vlasy, mydlá (malé riziko), hygienické výrobky, krémy, masti, voda do kúpeľa, opaľovacie krémy, výrobky na holenie, lieky na bolesti a infekciu kože, lieky na hemoroidy, výrobky pre domáce zvieratá, konzervanty v niektorých potravinách.

V kozmetike sa parabény používajú ako základ púdrov, rúžov, maskary, očných tieňov, ceruziek na oči, lakov na nechty, Používajú sa aj v produktoch na holenie a v odstraňovačoch make-up-u a nachádzajú sa v dermatologických krémoch, ušných a nosných kvapkách, rektálnych a vaginálnych liečivách a lokálnych anestetikách.

Ako sa vyhnúť parabénom?

Nepoužívajte produkty ktoré obsahujú parabény alebo príbuzné látky. V prípade, že ste si nie istý, konzultujte používanie výrobku s Vašim lekárom alebo lekárnikom alebo sa obráťte na výrobcu. Niektorí ľudia s alergiou na parabény používajú výrobky, ktoré ich obsahujú a napriek tomu sa u nich alergická reakcia nevyskytuje. Ak sa však u Vás vyskytnú prvé príznaky, mali by ste okamžite výrobok prestať používať.

Jedlá, ktoré obsahujú ako konzervanty parabény, väčšinou nie sú problém.

V prípade, že prídete do styku s parabénmi, používajte ochranné rukavice vyrobené z gumy alebo vinylu (PVC).

Poskytnite informácie Vášmu lekárovi / lekárnikovi, zubárovi, veterinárovi, kaderníkovi, že ste alergický/á na parabény a žiadajte používanie produktov bez obsahu tejto substancie alebo iných alergénov, ktoré môžu spôsobiť reakciu.

Načo si treba dávať pozor?

Vyhýbajte sa parabénom a týmto látkam:

• Methyl p-hydroxybenzoate alebo methylparaben

• Ethyl p-hydroxybenzoate alebo ethylparaben

• Propyl p-hydroxybenzoate alebo propylparaben

• Butyl p-hydroxybenzoate alebo butylparaben

• Benzyl p-hydroxybenzoate alebo benzylparaben