Za celý vývoj ľudskej civilizácie sme sa prírode nevzdialili natoľko ako za posledných 100 rokov. V tomto zmysle možno alergie chápať ako daň za blahobyt.

Alergia – pandémia 21. storočia

Zatiaľ čo pred 150 rokmi trpel na alergiu približne jeden z desiatich ľudí, dnes toto ochorenie trápi v priemere každého tretieho až štvrtého človeka. Z pohľadu ľudskej civilizácie je 150 rokov veľmi krátka doba na to, aby sa významne zmenila genetická výbava. Aký škodca sa teda objavil?

Baktérie s nami majú žiť v rovnováhe

Posledných 10 rokov vedci poukazujú na to, že príčina je v našom spôsobe života. Veľké štúdie na tisíckach detí dokazujú že farmársky spôsob života je významným ochranným faktorom pred alergiou. V tomto prostredí sa totiž vyskytujú baktérie, ktoré pozitívne vplývajú na vývoj imunitného systému do 1 roka dieťaťa. Je už dávnejšie známe že „nežijeme sami“. Na koži a slizniciach s nami žijú baktérie v dynamickej rovnováhe, ktorá keď je príliš narušená môže vzniknúť ochorenie. V súvislosti s tým je zaujímavé aj sledovanie výskytu astmy na farmách v USA, kde došlo k zvýšeniu výskytu astmy u žien, nie však mužov. Autori štúdie sa domnievajú, že dôvodom je zmena návykov k akým patrí i upratovanie a zvýšené používanie čistiacich prostriedkov v domácnostiach. Do rovnakého koša patrí i príliš časté užívanie antibiotík.  Čím viac antibiotík počas prvých 6 rokov dieťa užíva, tým má vyššie riziko vzniku alergie.

Čím viac psov v domácnosti, tým lepšie

Vznik alergie významnou mierou negatívne ovplyvňuje aj obezita či exhaláty. Je napríklad potvrdené, že ľudia žijúci v blízkosti diaľnic a veľkých križovatiek (do 300 metrov) trpia na alergické ochorenia omnoho viac. Exhaláty okrem toho poškodzujú bielkoviny v rastlinách a tie sa potom stávajú agresívnymi alergénmi. V súvislosti s rôznymi výskumami sa posledne vyvrátil mýtus škodlivosti niektorých domácich miláčikov. V skutočnosti platí, že čím viac psov v domácnosti, tým lepšie ( pre mačky to neplatí !!! ). Kritickým časom je hlave prvý rok. Toto však neplatí u detí u ktorých už začína vznikať alergia, čo sa už dá zistiť pri narodení alebo v prvých týždňoch života. Za úvahu teda stojí, že za explozívny vznik alergických ochorení za posledných 100 rokov môžu vlastne výdobytky našej civilizácie.