Ničí vás alergia? Potvrdí ju niekoľko vyšetrení, mnohé zároveň odhalia aj pravého vinníka vašich ťažkostí.

PRICK-TEST

Pri podozrení na alergickú nádchu alebo potravinovú alergiu ho podstúpite medzi prvými vyšetreniami. Tento test sa robí na vnútornej strane predlaktia. Vo vzdialenosti dvoch centimetrov sa na kožu kvapká niekoľko alergénov, inhalačných alebo potravinových. V mieste roztoku potom lekár kožu ihlou trochu „rozškriabe“. Ak úsek sčervená, opuchne, svrbí alebo bolí, je to signál alergickej reakcie na látku, ktorú aplikoval na kožu. Záver je známy po dvadsiatich minútach, neskorá reakcia sa prejaví do dvoch dní.

EPIKUTÁNNY ALEBO NÁPLASŤOVÝ TEST

Potvrdí kontaktnú alergiu, ku ktorej patrí aj alergický ekzém rúk. Pri ňom sa väčšinou na kožu chrbta lepia nálasti obsahujúce podozrivé látky. Musia tam ostať jeden až dva dni. Po odstránení sa odčíta výsledok. Ak miesto začervená, svrbí a páli, škodca bol odhalený.

Takmer tretina ľudí má pozitívne kožné testy na alergény, pritom nemajú žiadne alergické prejavy. Znamená to, že síce majú väčšie riziko vzniku alergie, ale k alergikom určite nepatria a nemusia sa ani liečiť.

LABORATÓRNE TESTY

Výpovedné sú aj krvné testy. Prejavy alergie preukáže zvýšená hladina celkových imunoglobulínov E. Ich hodnoty rastú pri sennej nádche, neurodermatitíde, astme, ale aj pri potravinových alergiách.

Stanovenie špecifických imunoglobulínov E zasa prezrádza alergie na presne určené látky, na pele tráv či alergény z vajíčok. Je finančne náročnejší a lekári sa pre toto vyšetrenie rozhodujú, ak nie je možné realizovať kožný test.

Na alergické prejavy môže upozorniť zvýšená úroveň eozinofilov, čo je typ bielych krviniek, ktoré odhalí krvný obraz.

INÉ VYŠETRENIA

Pri alergických problémoch, ako sú alergická nádcha alebo astma, je nutné aj vyšetrenie nosa a funkcie pľúc. Spirometria meria objem vzduchu vydýchnutého s maximálnym úsilím za jednu sekundu. Môže poskytnúť niekoľko ukazovateľov funkcie pľúc. Vykonáva ho pľúcny lekár alebo alergiológ. Využíva sa hlavne pri diagnostikovaní astmy, bronchitídy, rozšírenia priedušiek a iných chronických ochorení pľúc.

Najnovšia metóda, ktorá môže odhaliť začínajúcu astmu, je stanovenie hladiny vydychovaného oxidu dusnatého špeciálnym prístrojom. Pacient pri ňom vydychuje do špeciálneho náustka a výsledok je k dispozícii do minúty.

Článok z časopisu Zdravie 5/2010