Je to najťažšia alergická reakcia. Ide o búrlivý prejav odpovede organizmu, ktorý väčšinou začína intenzívnym svrbením na celom tele, kožnou reakciou a často aj sťaženým dýchaním. Reakcia sa môže spustiť už niekoľko desiatok sekúnd po zjedení potraviny a v priebehu niekoľkých minút môže končiť šokovým stavom. Ak nie je podaná okamžitá liečba (adrenalín, zaistenie dýchania a obehu) môže končiť smrteľne.

Anafylaxia, anafylaktická reakcia, anafylaktický šok

Začnime tým, že celková alergická reakcia (anafylaxia) sa nemusí spustiť vždy. Spravidla sú v hre viaceré faktory, ktoré ak sú pohromade, môžu spôsobiť masívnu, život ohrozujúcu reakciu, hoc ešte pred niekoľkými dňami rovnaký človek zjedol rovnaké jedlo a výsledkom bola len mierna, či dokonca žiadna  reakcia. Veľmi častým spúšťačom alergickej reakcie býva fyzická námaha, napríklad šport. To znamená, že zjete potravinu, po ktorej vám „nič nie je“. Napríklad zjete paradajky. Potom si idete zacvičiť. Dlhšie trvajúca aeróbna aktivita môže spustiť alergickú reakciu na paradajky. Bez námahy by sa nič nedialo…

Ďalším veľmi častým faktorom, ktorý môže značne zhoršiť, či spustiť prejavy alergie je vírusové ochorenie práve prekonávané, alebo nedávno prekonané. Alergický šok môžu vyvolať aj lieky pri cvičení. Ľudia s alergiou by preto mali opatrne voliť hlavne užívanie liekov obsahujúcich účinnú látku ibuprofen. Tá sa nachádza vo veľkom množstve voľnopredajných liekov (Nurofen, Stopgrip, Ibalgin, Brufen…).

Výskyt anafylaxie stúpa

Počet prípadov anafylaxie stúpa. Sú známe čísla z USA – lekári ročne ošetria 29 tisíc ľudí s anafylaktickou reakciou zapríčinenou potravou. Z toho zomiera 125 až 150 ľudí. Stúpajúci trend anafylaktických reakcií môže byť spôsobený aj tým, že mnoho ľudí začína rekreačne športovať, pretože anafylaxia môže byť spustená práve aeróbnou záťažou po konzumácii alergénu.

Príznaky nastupujú veľmi rýchlo

Príznaky anafylaktickej reakcie nastávajú niekedy už desiatky sekúnd po zjedení potravy, na ktorú človek reaguje alergicky. (Ale taká reakcia môže nastať aj po užití liekov, po bodnutí hmyzom, fyzickej námahe, pri alergii na latex).

Zvyčajne prvým príznakom býva výraznejšie svrbenie kože na rôznych miestach tela. Môže sa objaviť začervenanie a opuchnutie na koži, žihľavka, vyrážka, ekzém, pocity tepla, pokles krvného tlaku, búšenie srdca. Človek proste vie, že sa niečo zmenilo a niečo sa deje, nemusí však vedieť o čo ide. Cíti sa čudne, má závraty, môžu byť poruchy videnia. (Zdá sa, že je všetko zrazu malé, alebo rozdvojené.) Môže sa objaviť výrazná nádcha, kýchanie. Môže sa značne sťažiť, alebo zrýchliť dýchanie, zmeniť srdcový rytmus. Niekedy sa telo pokúša zbaviť sa alergénu vracaním, hnačkou. Tieto príznaky môžu byť oddelené, alebo sa objavia postupne. (Svrbenie však býva prvé, často ide o miesta s citlivejšou kožou – lakťové a kolenné jamky, predlaktia, krk, líca, niekedy dlane, nohy.)

Nečakajte! Volajte záchranku

Ak pozorujete takýto stav krátko po zjedení potraviny – hlavne takej, akú nejedávate bežne (oriešky, semená, morské príšery…) bezodkladne volajte rýchlu zdravotnú službu. Ak totiž naozaj ide o anafylaxiu, stav sa v priebehu niekoľkých minút môže prudko zhoršiť až do straty vedomia. Je lepšie riskovať „planý poplach“, ako život. Do príchodu lekára treba postihnutého uložiť do polohy s nohami hore, pretože strata vedomia býva najčastejšie spôsobená prudkým poklesom krvného tlaku.

Ak ste už pre podobný stav boli alergológom vyšetrení, okamžite užite lieky, ktoré vám predpísal.

Spúšťačom anafylaxie môže byť aj námaha, alebo šport

Už spomenutá anafylaxia vyvolaná aeróbnou (či inou) dlhšie trvajúcou telesnou záťažou začína po námahe najčastejšie v chladnom a vlhkom, alebo veľmi teplom a vlhkom prostredí. Predchádza jej krátka epizóda náhlej únavy, pocitu tepla a svrbenia. Ak s telesnou záťažou okamžite neprestanete, prerastá stav do rovnakých prejavov, ako anafylaktickej reakcii.

Príčinou anafylaktickej reakcie spustenej telesnou záťažou nie je pohyb samotný, ale jedenie alergénu pred záťažou. Typické je, že zjedenie potraviny bez následnej záťaže nespôsobí žiadne ťažkosti. Rovnako ak potravinu nezjete, samotná záťaž žiadne ťažkosti nespôsobí. Anafylaktickú reakciu vyvolá len kombinácia jedenia pred záťažou, záťaž teda pôsobí, ako spúšťač. Zo športov sú najviac ohrozujúce beh a rýchla chôdza, obzvlášť vo vlhkom studenom, alebo horúcom vlhkom prostredí.

Prvá pomoc: okamžite volať rýchlu záchrannú službu. Každý človek, ktorý trpí potravinovou alergiou a prekonal celkovú reakciu, by mal mať pri sebe pohotovostný balíček liekov, ktorého súčasťou je aj adrenalínová injekcia.

Prevencia: úplné a striktné vyhýbanie sa alergénu. Ak viete, že máte alergiu na niektorú potravinu, nejedzte ju, ani v malých množstvách. Je vhodné vyhýbať sa pohybu (beh, rýchla chôdza) najmenej 6 hodín po jedení potraviny, ktorá je alergénom. Striktne sa vyhnite konzumácii aj malého množstva alkoholu pred, počas a po záťaži!