Viete, ako sa vyrovnať so stresom? Ako môže ovplyvniť váš život a ako sa pred ním chrániť? Poradíme vám nielen ako sa s ním vyrovnať, ale aj to, ako môžete spoznať prvé vážne príznaky.

Najprv niečo o strese

Odhaliť príznaky nezdravého stresu hneď na začiatku nie je jednoduché. Väčšinou ho zaregistrujeme, až keď je neskoro. Vtedy však vzniká riziko, že ho len veľmi ťažko zvládneme. Oveľa ľahšie je preto riešiť malé problémy hneď, ako keď sa nahromadia a prerastú cez hlavu. Na druhej strane je však prirodzená miera stresu pre ľudský organizmus potrebná, pretože človeka aktivuje a motivuje – ako hovoria odborníci, bez stresu by sa nikdy neudiali dôležité zmeny. Platí to najmä pre ctižiadostivých ľudí, ktorí sa snažia rýchlo realizovať svoje plány a kariéru. Avšak stresové napätie nesmie prekročiť schopnosť človeka vyrovnať sa s ním a zákonite by sa malo striedať s pocitom uvoľnenia. Určité napätie je totiž vždy prítomné a náš organizmus by dlho nevydržal v prostredí bez istého zaťaženia. Stres nemožno nikdy absolútne vylúčiť, skôr je potrebné sa snažiť o rozumné ovládnutie takejto záťaže. Stresom nahromadenú energiu by sme mali preto spotrebovať prirodzenou cestou (napr. fyzickou námahou ak stres pochádza z duševnej činnosti, relaxáciou ai.) Určiť však „zdravú“ hladinu stresu, je skutočne zložité. Môžeme napríklad povedať, že v prvej fáze pôsobenia stresu pociťuje mnoho ľudí toto napätie ako radostne prežívanú situáciu, ktorá vedie k výzve a k akcii. Vďaka tomu sa napríklad človek dokáže motivovať k veľkým pracovným, či tvorivým výkonom

Rozdiely

  • Pozitívny stres – je napríklad zvýšená pozornosť záujem, ktorý venujete druhým, alebo tvorivé napätie.
  • Negatívny stres – predstavuje neprimeranú fyzickú ale v dnešnej dobe hlavne duševnú záťaž, pocit existenčného ohrozenia, netrpezlivosť, necitlivosť, frustráciu, ktorá môže viesť k strate vnútornej rovnováhy, dokonca až k depresiám, hnevu a nespavosti. Určitá miera frustrácie je však motivujúca, pretože vedie k dosiahnutiu cieľov. Oveľa horšie však je, ak na frustráciu reagujeme hnevom, agresiou, bezmocnosťou, neschopnosťou riadiť svoj život a podliehame pocitu životného prázdna, bezcieľnosti.

Permanentný až chronickom strese

Podľa odborníkov sú takto vystresovaní ľudia oveľa náchylnejší k chorobám. Odborníci dokázali, že viac než 60 percent chorôb má pôvod v nezvládnutých psychických problémoch. Stres a zlé životné prostredie majú napríklad veľmi nepriaznivý vplyv na imunitný systém čo sa prejavuje v častých infekčných ochoreniach ale aj v iných vážnejších chorobách. Taktiež je známe že negatívne pôsobí na pleť a pokožku, či dokonca i na zdravie a kvalitu vlasov. Drobné cievky, ktoré by mali vlasové cibuľky vyživovať, sú totiž pod vplyvom prežívaného stresu stiahnuté, takže sa k nim dostane málo výživných látok. Vlas nerastie, až nakoniec vypadne. A príčiny? Stačí, ak má človek veľa starostí v zamestnaní a nezvláda rýchle pracovné tempo a už sa k slovu hlásia prvé príznaky stresu, v tomto prípade tzv. “vlasového stresu”.

Vlasový stres – veľká neznáma?

Príčinou vypadávania vlasov nie sú len psychické poruchy, ale často aj hormonálna nerovnováha – u žien je to väčšinou stav po pôrode a obdobie klimaktéria. Nie je vzácnosťou, že vypadávanie vlasov spôsobujú syntetické lieky, a to nielen lieky proti rakovine, ale aj napríklad obyčajný acylpirín, pochopiteľne vo vyšších dávkach. Často sa v prípade rednutia vlasov hovorí o nedostatku vitamínov a stopových prvkov – v náročnom životnom štýle ich človek má obrovskú spotrebu, hlavne zinku, magnézia a selénu. Príčinou problémov s vlasmi môže byť aj nevhodná chémické látky, ktoré spôsobujú, že vlasy sa doslova odlomia od pokožky. Rovnako môžu poškodiť vlasy aj rôzne ozdoby, kovové sponky, ktoré spôsobujú ťah a pomaly vyťahujú vlasy z korienkov. Zároveň nemožno zabúdať ani na dedičné dispozície, ktoré najčastejšie vedú k vypadávaniu vlasov. Negatívny vplyv na kvalitu vlasov má aj nevhodná výživa a chorobné stavyy spojené s nedostakom výživy a s poruchou látkovej výmeny. Zaťažujúce je aj dlhé kulmovanie, sušenie horúcim vzduchom a používanie nevhodnej vlasovej kozmetiky

Pri syntéze nových prípravkov sa teda čoraz viac uplatňujú poznatky o fyziologických nárokoch vlasov. Poruchy rastu a ich vzhľadu sú často sprevádzané zvýšenou sekréciou kožného mazu a lupín, ktoré možno priaznivo ovplyvniť podaním vitamínov skupiny B vo vážnejších prípadoch aj antibakteriálne látky. Pri mnohých kožných chorobách, ako aj pri poruchách rastu vlasov sa úspešne používajú stopové prvky zinok, meď a selén, ktoré sú potrebné na regeneráciu tkanív, vrátane vlasových mieškov. Kombinácia aminokyselín, vitamínov a stopových prvkov je významným podporným momentom úpravy kvality vlasov.

Doprajme vlasom vitamíny

V prípadoch, že to už naše vlasy naozaj nezvládli a vypadávajú, je najlepšie používať špeciálne šampóny a vitalizéry. Tie majú byť nezásadité, čistiace šampóny, bez farbív a iných prísad. Medzi ne napríklad patrí aj Bioscalin šampón švajčiarskych laborátórii, ktorý pozitívne pôsobí na pokožku. Je dostupný len v lekárňach. Zároveň nenarúša biologickú rovnováhu pokožky hlavy, ako aj neovplyvňuje jej prirodzenú hladinu kyslosti. Spolu s vlasovou vodou a elixírom predstavuje jednu z najlepších možností, ako zabrániť vypadávaniu vlasov.

Táto vlasová kozmetika obsahuje taktiež vitamíny, ktoré zlepšujú periférny krvný obeh a pre vlasy je to ozdravovacia vitamínová kúra. Ich základ tvorí proso, ktoré sa pri vypadávaní vlasov, rastovej poruche a zhoršení vlasovej štruktúry používa už storočia. Tabletky sa starajú o zvýšenie imunitných mechanizmov pre ohrozené vlasy. Rýchly a konzumný životný štýl je totiž najväčšou hrozbou pre naše zdravie. Stresom netrpí už len naša psychika, ale stáva sa nepriateľom číslo jeden aj pre našu telesnú schránku.

  • Počúvajte a vnímajte reakcie okolia voči vám. Sú to isté varovné signály, ktoré nás majú upozorniť na naše neprimerané správanie, každodenné fungovanie či prehnané reakcie voči ľuďom. Každý naukumulovaný psychický problém sa nakoniec odrazí na telsnej schárnke.

Neignorujte „reč“ vášho tela. Zlý spánok, časté bolesti krku a ramien, nadmerné vypadávanie vlasov, či neustále sa vracajúce depresie neberte ako niečo bežné a samozrejmé. Skôr si musíte uvedomiť, že tieto zdravotné problémy sú prvotnými signálmi začínajúceho stresu, ktorý sa nám môže vymknúť z rúk.