• Su z alergologickeho hladiska morske ryby a morske plody rizikove? Aka latka v nich moze byt spustacom alergie? Co "nebezpecne" obsahuju?
    Morské ryby spôsobuju alergické reakcie podstatne častejšie ako sladkovodné. Hlavný alergén sa nachádza v slvaloch rýb a nazýva sa Parvalbumin –je to bielkovina. Nachádza sa vo všetkých morských rybách, to znamená že ak máme alergiu na tresku môže byť aj na tuniaka.
    Táto bilekovina / alergén / je termostabilný, čo znamená že sa teplom / varením / nezničí. Pozor si treba dať aj keď v oleji alebo panvici sa pripravoval ryby a my tam potom smažíme nejakú inú potravinu, alergén ryby sa môže takto preniesť.
  • Ako sa prejavuje alergicka reakcie? Je nebezpecna? Co sa moze stat? Prva pomoc, ked napriklad rocne dieta na dovolenke pri mori spapa krevetu alebo chobotnicu? Ako moze vyzerat alergicka reakcia a aku prvu pomoc mu treba poskytnut?
    Tým že sa alergén varaním neničí, môže sa dostávať aj do výparov pri varení a môže spôsobiť napríklad astmatiký záchvat alergo alergickú nádchu. Toto je častým problémom u kuchárov v prímorských krajinách kde sa ryby často kozumujú.
    Z daľších alergických prejavou je častá koprivka alebo ekzém ale môže byť aj anafylaktický šok. U pecietov zo sloveska je takáto alergia skôr zriedkavá. Zachytil som pacietov ktorí paracovali na zaoceánskych lodiach a kozumovali ryby často, tí mali závažné alergické reackiie.
    Mezi rybymi a inými morskými živočíchmi , napr krevetami a chobotnicami nie je skrížená reaktivita. To znamnená že ak sme alergický na ryby nie sme automaticky na ostané morské živočích a naopak.
    Prvá pomoc pri alergickej reakcií má univerzáplny postup. Užiť antihistaminikum 2 tbl a kortikoid / mg záleží od váhy /, v prípade rýchleho priebehu alergickej reakcie použijeme adrenalínové pero. Takúto výbavu majú a nosia so sebou pacienti s dokázanou alergiou na uvedené potraviny, u ktorých už v minulosti prebehla reakcia. U ľudí ktorí nemali reakciu, stačí zobrať so sebou na dovolenku voľnopredajné antihistaminikum.
  • Ake ryby a plody su najproblematickejsie? Ktore su vhodnejsie a ktore menej?
    Z rýb sú najčastejšie reakcie na tresku, hejk, makrely reagujú v 20% ak máme alergiu na tresku. Na lososa a srdinky je menej alergie. Z morských živočíchov sú to krevety, kraby a homáráre ktorých alergén je tiež termostabilný volá sa tropomyosin a spôsobuje skríženú reaktivitu medzi nimi. Taktiež sa vyskytuje u roztočov, takže ludia čo majú alergiu na roztoče, môžu mať aj reakciu na uvedené kôrovce. U slimákov, ustric a mušlí nie je skrížená reaktivita. Po mušliach a ustriciah sa môže vyskytnú anaflykatický šok ak po požití vykonávame zvýšenú fyzickú aktivitu / šport/.
  • Od akeho veku ich mozu deti konzumovat ?
    Dnes už neplatia žiadne obmedzenia. V prípade že ide o dieťa s ťažšou formou alergie – ekzém alebo astma, tam by som sa radšej vyhol morským plodom.
  • V akom mnozstve?
    Množstvo nerozhoduje, ak máme alergiu na uvedené ryby alebo morské plody, akútna rekcia môže nastať už po zjedení 1 sústa. A či získame alergiu na uvedené potraviny sa nedá dopredu predpovedať, takže ak nám to chutí tak to jedzme
  • A ako su na tom tehotne a dojciace zeny? Mali by sa morskym rybam a plodom preventivne kvoli svojmu dietatu vyhybat?
    Vplyv na dieťa ešte v maternici sa jednoznačne nedokázal. Takže žiadne obmedzenia tu neplatia, jedine ak máme alergiu ne uvedené potraviny
  • Moze sa alergia vekom zmiernit? Alebo ju dieta bude mat uz cely zivot?
    Alergia na ryby a morské plody je celoživotná. V takom prípade si musíme dávať veľký pozor.