Kobalt, Kobalt chlorid

Cobalt Dichloride

Kobalt pri kontakte s Vašou kožou môže spôsobiť dermatitídu. Niekedy môže trvať dlhší čas (niekoľko dní), kým sa objavia príznaky. Príznaky môžu byť začervenanie, svrbenie, opuchnutie a tvorba pľuzgierov.

Krátkodobý alebo náhodný kontakt by nemal predstavovať problém.

Kobalt je striebristý kov, vlastnosťami podobnými niklu a železu. Používa sa spolu s inými kovmi v kovových zliatinách.

Kde sa kobalt nachádza?

Kobalt je kožný a respiračný alergén. 75 % svetovej produkcie kobaltu je používaných na výrobu zliatin. Je vedľajším produktom pri ťažbe niklu a medi. Vyskytuje sa tiež v tvrdých zliatinách používaných na rezanie a obrábanie kovov, karbidoch, dentálnych zliatinách, pri opracovávaní diamantov, farbách, magnetoch, adhéznych hmotách a pri elektrogalvanizácií. Kobaltové zliatiny s viac ako 10 % chrómu sú rezistentné voči korózií, po pridaní molybdénu nachádzajú využitie ako chirurgické implantáty a dentálne protézy. Ako kobalt naftenát a oleát je používaný ako vysušovacia zložka v povrchových náteroch a farbách, tlačiarenských atramentoch alebo ako kontaktný katalyzátor v polyesterových živicových systémoch. Prítomnosť kobaltu je uvádzaná v alkalickej hrnčiarskej hline, čínskych rastlinách a potravinách pre zvieratá.

Je tiež zložkou vitamínu B12. Ovocie, mäso, zelenina a cereálie sú ako hlavný zdroj tohto vitamínu zároveň hlavným zdrojom kobaltu. Kobalt reaguje pomaly s potom, čím vzniká divalentný ión, ktorý je silným alergénom.

Príklady výrobkov:

V práci: tehly, cement, tlačiarenský atrament, materiály na výrobu karbidov kovu – na leptanie, brúsenie, zváranie. V hrnčiarenstve – pigmenty na báze kobaltu, glazúry, vo farbách – pigmenty a aditíva, ortopedické a dentálne implantáty, dentálne protézy.

Hlavné priemyselné použitie kobaltu jepriv produkcií zliatin alebo sa používa ako viazač volfrámu v ťažkých kovoch. Kobalt sa používa v magnetoch, zváracích elektródach ako aj v nehrdzavejúcej oceli na zváranie. Vystavenie sa kobaltu môže pochádzať zo skla, lubrikačných olejov a kŕmnych zmesí. Používa sa aj v gumárenskom priemysle pri výrobe pneumatík, ako oxidačný agens v riadení výfukového systému a ako katalyzátor pri výrobe tereftalátových, polyesterových a akrylátových plastov.

V domácnosti: kovové náradie, riad a predmety ako kľúče, magnety, kovové spony a bižutéria, farebné spreje, glazúry, farby, leštidlá, zubné implantáty, náhrady vitamínu B12, v leptavých, mletých kovových karbidoch.

Ďalšie použitie kobaltu je v pigmente farby na vlasy (svetlohnedá), v make-up-och, modrých tetovaniach a môže sa vyskytovať aj v mydlách.

Ako sa vyhnúť kobaltu?

Nepoužívajte produkty, ktoré obsahujú kobalt alebo príbuzné látky. V prípade, že nie ste si istý, konzultujte používanie výrobku s Vašim lekárom alebo lekárnikom alebo sa obráťte na výrobcu.

Pretože sa kobalt vyskytuje spolu s niklom vo výrobkoch z kovu, môže sa objaviť aj alergia na nikel. Na prevenciu reakcie noste šperky z pravého striebra alebo iných cenných kovov. Kovové predmety s ktorými potrebujete prichádzať do styku, ako napríklad kľúče, by mali byť pokryté niekoľkými vrstvami čistého laku na nechty alebo polyuretánového laku. Väčšie predmety by mali byť pokryté plastom, ako napríklad nástroje pre kaderníkov. Rekcia na kovové nástroje používané a ambulanciách alebo u zubára sa zvyčajne neobjaví, pretože vystavenie kobaltu je veľmi krátke. Zriedkavé sú reakcie na zubné prístroje alebo ortopedické implantáty.

Predchádzajte práci s kovovým prachom, leptaním kobaltu, kovovými soľami pri pokovovaní elektód, vlhkým cementom, zásaditou hlinou. Ak je to možné, predchádzajte práci vo vlhkom prostredí alebo s vlhkými rizikovými predmetmi, pretože vlhké prostredie uľahčuje prenikanie kobaltu do kože.

V prípade, že prídete do styku s kobaltom, používajte ochranné rukavice vyrobené z gumy alebo vinylu (PVC).

Poskytnite informácie Vášmu lekárovi / lekárnikovi, kaderníkovi, že ste alergický/á na kobalt a žiadajte používanie produktov bez obsahu tejto substancie alebo iných alergénov, ktoré môžu spôsobiť reakciu.

Načo si treba dávať pozor?

Vyhýbajte sa týmto látkam:

• Kobalt alebo kobaltový prach a výpary

Podobné látky na ktoré môžete reagovať sú:

• Nikel

• Chróman