1/ Typickým prejavom koronavírusu je kašeľ, ako ho odlíšiť od kašľa iného pôvodu – alergického či astmatického?

Prejavom akejkoľvek virózy sú aj celkové príznaky akými sú horúčka, bolesti svalov prípadne aj kĺbov, výrazná slabosť. Prejavy alergickej reakcie nemajú tieto príznaky a ak aj áno, sú oveľa miernejšie a nezhoršujú sa zo dňa na deň.

Väčšinou takýto pacienti (s alergiou) mali už podobné ťažkosti aj minulý rok a prípadne už viac rokov v rovnakom ročnom období , napr. teraz na jar. Ak teda neboli u alergológa na diagnostiku, asi im začala alergia.
Určite by som však teraz neodporúčal ísť na 1 diagnostiku k alergológovi, hlavne pre to že nemáme stále ochranné prostriedky a nedá sa 100% vylúčiť že sa nezačalo ochorenie Covid-19.
Najlepšie jej vtedy skúsiť voľno predajný lieky na alergiu, antihistaminikum. Ak zaberie, máte alergiu.

2/ Znamená alergické ochorenie zvýšené riziko ochorenia na koronavírus, resp. zvýšené riziko závažnejšieho priebehu covid-19?? Ak áno, prečo?

Toto je hypotetická otázka a aj odpoveď môže byť tiež hypotetická. Samozrejme nemá význam strašiť. Väčšia časť ľudí ktorí na Covid-19 zomreli boli na 65 rokov. V tejto vekovej kategórií nie je už alergické ochorenie také dominantné. Mladí ľudia a deti kde je prevalencia alergických ochorení najvyššia (napr. každý tretí) , nemajú vo väčšine prípadov vážny priebeh Covid-19. Ale z logiky patofyziologie vychádza, že ak je alergia – „celotelový“ zápal a imunita sa má v tom čase vysporiadať s infekciou, nemá na ňu 100% arzenál zbraní (ten sa čiastočne vymíňa pri alergickej reakcií). Teda napríklad v prípade Covid-19 je možný silnejší priebeh ako keď alergiu nemáme, napríklad dlhšie trvajúci kašeľ atď. Samozrejme že toto je len hypotetická odpoveď keďže relevanté dáta k tomuto nemáme.
My už veľmi dlho upozorňujeme na to že „čistá alergia“ nie je len alergia ale aj zhoršenie imunity. Bohužiaľ ľudia alergiu často podceńujú.

3/ Znamená ochorenie na astmu zvýšené riziko ochorenia na koronavírus, resp. zvýšené riziko závažnejšieho priebehu covid-19? Ak áno, prečo?

Určite áno. Je to chronická zápal v dýchacích cestách, takže ľahšie dôjde k šíreniu Coronavirusu.

4/ Britské úrady odporučili astmatikom ostať 12 týždňov doma a vyhýbať sa kontaktu s ľuďmi, mali by to spraviť aj astmatici na Slovensku? Aké zásady by mali dodržiavať astmatici a alergici počas pandémie?

Liečba astmy na Britských ostrovoch je katastrofálna, to vie každý náš občan s astmou ktorí tam odišiel za prácou. U nás sú vo väčšine prípadov astmatici veľmi dobre liečený (až na výnimky ktorý liečbu nedodržujú). Napriek tomu, pacienti s chronickou astmou na dennej liečbe by sa mali správať ako ohrozená skupina ľudí nad 65 rokov . Pravidlá/doporučenia boli pre túto skupinou prezentované v médiách a vládou SR.

5/ Môžu lieky na alergiu/astmu oslabiť imunitu pred novým koronavírusom?

To si nemyslím. Každopádne 100% odpoveď je možná až v prípade klinických štúdií, cielene pri tejto infekcií a s takýmito liekmi. Z logiky veci fungovania týchto liekov v imunitnom systéme určite skôr pomáhajú stabilizovať imunitný systém

6/ Chránia lieky na astmu či alergiu aj proti rozvoju zápalu pľúc spôsobeného novým koronavírusom?

Nepriamo určite zlepšujú vyhliadky na nekomplikovaný priebeh. Ale ťažký astmatik aj mimo epidémie Coronavírusom máva často zápaly priedušiek, zriedkavo zápaly pľúc.
Aj kompenzovaná cukrovka je má lepšie vyhliadky ako nekompenzovaná.
Na druhej strane každé chronické a dlhotrvajúce ochorenie zhoršuje vyhliadky.
Ale to platí pre všetky ochorenia a dobu dožitia v zdraví. Bohužiaľ až v takýchto vyhrotených situáciách si to uvedomujeme. V bežnom živote máme iné priority ako behať po lekároch. Len dajme si otázku „aké sú to priority“.

7/ Pomôže rúško aj proti štandardným jarným alergénom?
Učite áno.