Astma často začína, ako suchý dráždivý kašeľ, ktorý trvá niekoľko týždňov a nie je infekčného pôvodu. Nezaberajú naň napríklad antibiotiká. Napríklad dieťa stále pokašliava „bez príčiny“. Neznamená to, že chce na seba „len upozorniť“. Často sa mylne zamieňa za bronchitídu.

Astma je ochorenie, ktoré sa prejavuje sťaženým dýchaním. Dýchanie môže byť spočiatku sťažené len občas. Astmatik má, napríklad, ťažkosti s dýchaním, ktoré trvajú niekoľko minút. Potom sa mu stav zlepší a o chvíľu je celkom v poriadku. Takéto záchvaty dýchavičnosti sa môžu objaviť už v detskom veku, často pri športe, alebo pri listovaní herbára.

Aj keď sa astma prejavuje ako sťažené dýchanie, skutočnou príčinou tohto ochorenia je trvalý zápal dýchacích ciest. Tento zápal pretrváva aj v situácii, kedy človek zdanlivo nemá ťažkosti. Neprimeraná citlivosť dýchacích ciest môže byť vrodená, alebo je získaná vplyvom prostredia. Často môže astmu zhoršovať neliečená alergia, napríklad na peľ, prach, zvieratá. Astma sa sústavným dráždením pľúc alergénmi postupne zhoršuje.

Astmu môžu vyvolávať aj nealergické zložky ovzdušia, napríklad prach, cigaretový dym, výpary chemikálií, prach z múky, či stavebný prach na pracovisku… Okrem mechanických nečistôt môže byť astma vyvolaná aj alergénmi, najčastejšie ide o alergény roztočov, peľ, plesne, zvieratá… Druhou najčastejšou príčinou sú vírusy – napríklad bežná nádcha. Astma teda môže byť spôsobená aj alergickou reakciou, podobne, ako niekto reaguje na peľ prudkou nádchou, iný môže reagovať prudkým zhoršením dýchania, astmou.

Astma je vážne ochorenie, pretože sťažené dýchanie môže ohroziť život. Vo fáze dýchacích ťažkostí sa dýchanie stáva neľahkým. Spôsobuje to kŕč v dýchacích svaloch. Sliznica dýchacích ciest opuchne, čo ešte zhoršuje dýchanie. Okrem toho sa v pľúcach začína rýchlo tvoriť hustý hlien, ktorý tvorí ďalšiu mechanickú prekážku dýchania. Toto zúženie priesvitu dýchacích ciest spôsobí často aj jasne počuteľné dýchanie s typickým zvukom jemného „pískania“ v pľúcach pri nádychu a výdychu. Často vzniká pri zaspávaní a počas noci.

Mnoho ľudí považuje astmu za ochorenie, ktoré je ovplyvnené psychikou. Ak sa u dieťaťa objavuje záchvat pred písomkou, alebo pred telesnou výchovou, môže to pôsobiť, ako simulácia a snaha vyhnúť sa úlohe. Astma sa totiž naozaj môže zhoršiť, keď je človek v strese, keď má strach, alebo prežíva silnú emóciu (dokonca aj radosť!). No psychický stav sám o sebe nezvykne vyvolať astmatický záchvat. Býva skôr spolupôsobiacim faktorom. Napríklad ráno pred písomkou sa v byte vetrá, alergény peľu a strach z písomky môžu spoluvytvoriť stav, ktorý u dieťaťa vyústi do astmy. Alebo pred telesnou výchovou sa pri prezliekaní v šatni rozvíri prach – peľ a roztoče zachytené na šatách môžu vyvolať astmatický záchvat spolu s obavou, že dieťa bude na telesnej výchove terčom posmechu. Silné emócie sú pre človeka záťaž, na ktorú reaguje intenzívnejším dýchaním (podvedome). O to intenzívnejšie môžu do pľúc prúdiť alergény…

Šport je pre astmatika veľmi dôležitý. Treba ho však vykonávať inak, ako to robia zdraví ľudia. Astmatik pri telesnom zaťažení reaguje prudkým zhoršením dýchania a tak sa športu často vyhýba. Tým si zhorší kondíciu, ochabnú mu svaly (aj dýchacie) často narastá obezita. To sú faktory, ktoré značne zhoršia priebeh astmy.

Preto by astmatik mal pravidelne cvičiť, ale veľmi opatrne. Úvod cvičenia musí byť pomalý, veľmi pozvoľný. Ak astmatik začne cvičenie pomalou rozcvičkou, strečingom, postupne sa telo rozohreje a ťažkosti s dýchaním nenastanú. Potom už môže saťažiť svoje telo „normálne“, aby čerpal všetky výhody, ktoré šport organizmu dáva.

Pre astmatika sú ideálne športy nesúťaživé a skôr s vytrvalostným, ako nárazovým zaťažením. Vhodné sú prechádzky a bicyklovanie. Plávanie by bolo ideálne, ale v bazénoch je voda silne chlórovaná a to môže astmu zhoršovať. Preto je lepšie, ak astmatik vôbec nejde do chlórovanej vody. Vhodným športom sú aj silové cvičenia – posilňovanie s činkami. Pred cvičením sa však poraďte sa svojím lekárom a prvé cvičenia radšej absolvujte pod dohľadom skúseného trénera. Znížite tak riziko zranenia.

Astma nie je len občasné ochorenie. Je to stále prítomný zápal v prieduškách, ktorý do určitej intenzity vôbec necítite. Preto ak vám bola diagnostikovaná astma, nezanedbajte pravidelné chodenie na kontroly. Aj v prípade, že nemáte žiadne ťažkosti, kontroly sú dôležité. Pacienti, ktorí sa neliečia, kým nemajú ťažkosti si často privodia vážne zhoršenie stavu. Priedušky sa časom zužujú a tieto zmeny sú potom už nezvratné ani liečbou. Nepodceňujte astmu, ani keď zdanlivo nemáte ťažkosti.

Prejav astmy

NIOX AKO FUNKČNÁ DIAGNOSTIKA PĽÚC

Astma- pandémia 21.storočia

astma a obezita

Astma znamená zápal