Kolofónia

Colophony

Kolofónia pri kontakte s Vašou kožou môže spôsobiť dermatitídu. Niekedy môže trvať dlhší čas (niekoľko dní), kým sa objavia príznaky. Príznaky môžu byť začervenanie, svrbenie, opuchnutie a tvorba pľuzgierov.

Krátkodobý alebo náhodný kontakt by nemal predstavovať problém.

Kolofónia pochádza z miazgy ihličnatých stromov ako borovica, borievka, jedľa a céder. Kolofóniu (alebo živicu) môžeme nájsť v produktoch osobnej hygieny alebo v kozmetike, lokálnych liekoch, povrchových náteroch, mazivách, adhezívach a tmeloch a tiež sa používa ako živica pri strunových nástrojoch a tanečnej obuvi.

Kde sa kolofónia nachádza?

Kolofónia je prírodná substancia, ktorá vzniká ako reziduálny produkt destilácie prchavých olejov z oleoživíc získaných z rodu Pinaceae. Zloženie sa líši v závislosti na spracovaní.

Rozoznávame 3 druhy kolofónií:

– gumové živice pripravované z vrcholkov stromov

– drevené živice získavané z odumretých pňov borovice

– olejové živice získavané z pulpy kmeňov borovíc

Kolofónia obsahuje asi 90 % živicových kyselín a 10 % neutrálnych zložiek. Za alergény sa považujú oxidačné produkty kyseliny abietovej a dehydroabietovej a niektoré živicové kyseliny.

Deriváty kolofónie sa nachádzajú vo výrobkoch z umelej gumy, v podlahových krytinách, farbách, glazúrach, voskoch na lyže, v stomatologických cementoch a odtlačkových hmotách. Prírodné živice sa používajú na natieranie sláčikov strunových nástrojov. V kozmetikách sa kolofónia môže vyskytovať v depilačných prípravkoch, vlasovej kozmetike, mejkapoch, mascare. Napriek zavedeniu akrylátov sa stále nachádza v adhezívach, kde sa vyžaduje silný adhézny efekt. V elektronickom priemysle sa používa ako vodič a môže spôsobovať profesionálne ekzémy u pracovníkov.

Príklady výrobkov:

V práci: drevo a piliny, kriedový papier, náplne do tlačiarní, chladiace kvapaliny, glazúry, farby, leštidlá, vosky, asfaltové produkty, inhibítory korózie, mastivá, oleje, rozpúšťadlá, polyetylén, neoprénová guma, impregnačné materiály, spájkovací materiál, linoleum, hnacie remene.

V domácnosti: živica na hudobné nástroje, plienky, dámske servítky, voskové vlákna, voskové depilátory, leštidlá a vosky na nábytok, čističe z borovicového oleja, žlté mydlo na pranie, lepidlá, adhezíva, lepiace pásky, známky, ohňostroje, zápalný koniec zápalky, kozmetika, opaľovacie mlieko, ceruzka na oči, rúže, krémy, farebné ceruzky.

Ďalšie možné zdroje kolofónie môžu byť: materiál na odtlačky zubov, chirurgické nástroje, prípravky na ošetrenie rán alebo náplasť s kyselinou salicylovou. Kolofóniu môžu obsahovať aj niektoré veterinárske lieky.

Alergia na kolofóniu môže niekedy znamenať aj alergiu na parfumy, príchute do jedla a korenia.

Ako sa vyhnúť kolofónií?

Nepoužívajte výrobky, ktoré obsahujú kolofóniu alebo príbuzné látky. V prípade, že výrobok neobsahuje informácie o zložení, vyhľadajte informácie o zložení na internete alebo kontaktuje výrobcu. Vyhýbajte sa kontaktu s pilinami a miazgou z borovice a iných ihličnatých stromov.

Používajte ochranné rukavice. Rukavice vyrobené z vinylu alebo syntetickej gumy sú vhodné na dočasnú prácu s veterinárnymi liekmi, čistiacimi prostriedkami z borovicového oleja, glazúrami alebo farbami. Používajte rukavice z bavlny na ochranu rúk pri práci s papiermi, papierovými produktmi, ktoré obsahujú alebo sú natreté kolofóniou.

Poskytnite informácie Vášmu lekárovi / lekárnikovi, že ste alergický/á na kolofóniu a žiadajte používanie produktov bez obsahu tejto substancie alebo iných alergénov, ktoré môžu spôsobiť reakciu.

Načo si treba dávať pozor?

Vyhýbajte sa týmto látkam:

• Colophony

• Produkty kyseliny abietovej a dehydroabietovej

• Disproporcionálne (premenené) kolofónie

• Colophonium

• Živica, gumená živica

• Tallol

Môžete reagovať aj na príbuzné látky kolofónie:

• Drevný decht

• Vône, esenciálne oleje a niektoré korenia

• Korenia (muškátový orech, paprika, muškátový kvet, klinčeky)

• Vždyzelené stromy