Nikel

Nickel

Nikel pri kontakte s Vašou kožou môžu spôsobiť dermatitídu. Niekedy môže trvať dlhší čas (niekoľko dní), kým sa objavia príznaky. Príznaky môžu byť začervenanie, svrbenie, opuchnutie a tvorba pľuzgierov.

Krátkodobý alebo náhodný kontakt by nemal predstavovať problém.

Nikel (chem. značka 28Ni) je jedným z najbežnejších kovov v modernom prostredí, ako aj v práci tak i v domácnosti a spôsobuje dermatitídu častejšie ako všetky ostatné kovy. Vystavenie sa kovovému niklu a soliam niklu môže zapríčiniť senzibilizáciu alebo vyvolanie alergickej odpovede u predtým senzibilizovaného jedinca. Vplyv korózie ľudského potu, slín a iných telesných tekutín na nikel a soli niklu má pri alergií dôležitý význam.

Kde sa nikel nachádza?

Nikel je kovom používaným v mnohých zliatinách a chemických zlúčeninách. Nikel je všadeprítomným alergénom, ktorého zdrojom sú bižutéria a kovové súčasti odevov, kovové pracovné nástroje a predmety dennej potreby, stavebné a konštrukčné materiály (cement). Je používaným kovom v automobilovom (antikorózne zliatiny), sklárskom (chemikálie na zrkadlá), chemickom, strojárskom (prísada do olejov a chladiacich kvapalín), elektrotechnickom priemysle (akumulátory, spájkovanie). V medicínskej praxi je súčasťou akupunktúrových a injekčných ihiel, zubných strojčekov a implantátov, zubných protéz, ortopedických pomôcok na osteosyntézu, endoprotéz.

Za potraviny bohaté na nikel sa považujú vnútornosti, haringy, mušle, sója, sójové mlieko, špenát, strukoviny, cesnak, kel, figy, ananás, maliny, slivky, ovocné konzervy, čokoláda, kakao, čaj z automatov, marcipán, mandle, oriešky, slnečnicové jadrá a prášok na pečenie.

Príklady výrobkov:

V práci: kovové zliatiny, zváranie a rezanie, Cu-Ni potrubia, Ni pokovovanie, časti strojov, chemické katalyzátory, batérie, hliníkové elektrické spojivové zlúčeniny, farbivá, insekticídy, dentálne prístroje a nástroje na úpravu chrupu.

V domácnosti: zipsy, kľúče, nožnice, batérie, kovové náradie, ručné náradie, magnety, gombíky a cvoky, chróm a mosadz, šperky, kovový prach, očné tiene, niektoré šperky z bieleho alebo 14 karátového zlata, mince, remienky na hodinky, pigmenty, niektoré bronzové predmety, ozdoby do vlasov, háčkovacie ihlice, okuliare.

Ako sa niklu vyhnúť?

Nepoužívajte výrobky, ktoré obsahujú nikel. Hliník, striebro, biele zlato a platina sú dobrými náhradami tohto kovu. Nenoste šperky, ktoré obsahujú nikel. Používajte oblečenie bez zipsov a cvokov. Používajte nožnice, kuchynské náradie, hrebene a iné kovové predmety s plastovou alebo drevenou rúčkou. Nenoste náušnice pri ktorých nemáte istotu, že neobsahujú nikel. Vyberajte si hodinky so zadným krytom s nehrdzavejúcej ocele (stainless steel). Predmety, s ktorými prichádzate často do styku ako sú kľúče a kľučky, by mali byť pokryté niekoľkými vrstvami laku. Nepracujte príliš vo vlhkom prostredí bez ochranného odevu, pretože vlhké prostredie zvyšuje prenikanie niklu do kože.

Pri práci s mincami, kovovým náradím a inými kovovými predmetmi používajte ochranné rukavice. Rukavice vyrobené z vinylu, prírodnej alebo syntetickej gumy sú vhodné na prácu s kovovými predmetmi.

Poskytnite informácie Vášmu lekárovi / lekárnikovi, že ste alergický/á na nikel a žiadajte používanie produktov bez obsahu tejto substancie alebo iných alergénov, ktoré môžu spôsobiť reakciu.

Načo si treba dávať pozor?

Vyhýbajte sa týmto látkam:

• Nikel sulfát (NiSO4) alebo rozpustné soli niklu

• Nikel – Ni

Môžete reagovať aj na iné látky, ktoré sa vyskytujú spolu s niklom:

• Paládium

• Chróm

• Kobalt