Naša imunita v 21. storočí1. Mohli by ste nám vysvetliť z Vášho odborného hľadiska ako funguje systém obranyschopnosti (imunita) v tele? Čo sa deje v našom tele, keď je systém aktívny a funguje správne?

No toto je otázka na Nobelovu cenu, aby sa to dalo povedať jednoducho a výstižne. Ja pripodobňujem imunitný systém spoločnosti (napríklad nejakému štátu- USA, Rusko). Tá má svoju tajnú službu ( pamäťové T lymfocyty), má i políciu ( B lymfocyty), má väznice ( lymfatické uzliny, slezinu), má armádu (neutrofilné neutrocyty a makrofágy), má hlavných veliteľov (regulačné T lymfocyty, mozog) a tiež vysoké školy pre všetky tieto zložky ( detská žľaza-Thymus). Aby imunitný systém fungoval správne, všetky zložky musia fungovať dobre a musia vedieť medzi sebou efektívne a rýchlo komunikovať. Ak toto zlyháva môže vzniknúť napríklad rakovina.

2. Ktoré faktory významne ovplyvňujú funkciu imunity organizmu?

Ja v dnešnej dobe za hlavný faktor považujem chronický stres – to je významný faktor ktorý potláča imunitné reakcie. Kedysi v minulosti to boli hlavne vážne infekcie a nedostatok určitých živín. Chronický stres je napríklad nedostatok času na náš život, kedy si myslíme že to čo hľadáme je v budúcnosti. Už nevieme žiť pokojne a harmonicky v tejto chvíli.

3. Existujú lieky, ktoré dokážu ovplyvňovať imunitný systém? Aký je Váš názor na túto formu podpory imunity a v akých prípadoch by sa mali používať?

Vzhľadom k tomu čo som povedal v predchádzajúcej otázke, farmaceutické firmy dnes nachádzajú široké pole pôsobnosti od výrobkov, ktoré nazývame výživovými doplnkami, po sofistikované lieky ktoré prešli klinickými testami. Dnes je na trhu aj veľa komerčných prípravkov s pochybným účinkom. Myslím si, že imunológ s otvorenou mysľou aj pre tzv. „alternatívnu liečbu“ vie pomôcť vybrať z jednej či druhej kategórie.

4. Pri imunite sa často zvykne spomínať vitamín D. Prečo je pre organizmus tak dôležitý a v akých formách je podľa vás pre telo najlepšie vstrebateľný?

Posledné roky v základnom aj klinickom výskume poukazujú na veľký význam vitamínu D pre správne fungovanie imunitného systému, ale aj pre mozog a vnútorné prostredie. Je spájaný s takými ochoreniami ako je napr. Skleróza multiplex, Alzheimer a depresie. Dnes sa už nepovažuje za vitamín ale „hormón slnka“ – vzniká v 85% v koži po oslnení. A tu je problém, ako som už povedal, v našom životnom štýle. Na našom pracovisku po viac ako 3000 vyšetreniach sme zistili že len 15% pacientov má dostatočnú hladinu. Týchto pacientov liečime pri pravidelnej kontrole hladín.

5. Ak už chceme požívať aj doplnky výživy, mali by sme voliť Vitamin D v kvapkách alebo tabletách?

Pri skúsenosti u väčšiny pacientov dávky ktoré bývajú v tabletách, 400 alebo 800 jednotiek sú nepostačujúce. Ja volím kvapkovú formu kde viem podávať podstatne vyššie dávky a rýchlejšie nastaviť správnu hladinu.

6. Ako vplýva pohyb na imunitu organizmu? Čo sa deje v tele, keď športujeme, dá sa povedať, že naša imunita rastie a prospieva jej to?

Pohyb je blahodárny. Je dôležité však vedieť aký pohyb, ako dlho a často. Dnes vzniká i v tejto oblasti extrémiznus. Náhle ľudia do 1 roka chcú behať maratón. To viac poškodzuje ako pomáha. Napríklad vrcholový športovci, ktorí trénujú fázovo každý deň majú výrazne znížené imunitné funkcie. Imunitný systém si po výraznej fyzickej záťaži musí 24 hodín oddýchnuť. Ale tomu sa venuje celá veda (imunologická).

7. Na našu imunitu určite významne vplýva aj prostredie, v akom žijeme. Podľa vás, ak by sme žili vo viac prírodnom prostredí, boli by sme aj zdravší a mali väčšiu imunitu?

S tým musí v 100%  súhlasiť. Ja to vidím na svojich 80 a viac ročných pacientoch ktorý sú optimistickí, radostní a keď vyjde prvé jarné slnko idú do záhrady, kde sú až do jesene. A pritom konzumujú plody svojej vlastnej práce.  Nechápem ľudí, ktorí trávia víkendy v nákupných centrách. Je to ako by sme sa mali stať onedlho marťanmi.

8. Vraví sa, že pre správny vývoj imunity je priam žiadúce, aby sme prichádzali do kontaktu s baktériami, či rôznymi mikroorganizmami. Sterilita tiež nie je asi na mieste v tomto prípade. Aký je váš odborný názor?

Ako vidíte, stále je to tá istá pesnička. Toto už dokázali veľké epidemiologické štúdie z konca 90tych rokov na 10000 detí ktoré vyrastali na farmách v Rakúsku, Švajčiarsku a Bavorsku. Hovorí sa napríklad o nepasterilizovanom mlieku, počte psov v domácnosti, kde má prísť novorodenec atď.

9. Čo imunita a probiotiká? Potrebujeme ich pre lepšiu imunitu? Kde v strave ich môžeme nájsť – jogurty, cmar, zákvas kyslá kapusta….aké zdroje odporúčate?

Chcete počuť môj názor? 95% týchto výrobkov, s trvanlivosťou a rôznymi prísadami a konzervanciami je len šikovný marketingový trik. Kto sa pamätá na kyslé mlieko ktoré sme si robili z mlieka čo bol v socializme. Dnes je všetko len o optimálnych nákladoch, trhu, ziskoch a človek sa stratil. To preto, že sme slepí voči prirodzenosti bytia. Niektorí moji pacienti si už doma jogurtujú. Keby sme toto začali všetci robiť nemal by minister poľnohospodárstva už čo vymýšľať, myslím tým „potraviny priamo z dvora“.

10. Po chorobe odporúčate užívať probiotické kapsule na podporu imunity?

Ich význam spočíva hlavne v obnovení črevnej flóry po užívaní antibiotík. Iný podporný význam na imunitu nebol v posledných rokoch dokázaný. To je už stará pesnička.

11. Do akej miery vplýva strava na budovanie imunity a aké nutričné prvky (bielkoviny, mineraly, vitaminy….) by v nej mali byť hlavne zastúpené?

Ja hovorím

  1. harmonický, pokojný a šťastný život – teda radosť so života
  2. dostatok vybalancovaného a pravidelného pohybu
  3. dostatok oddychu, relaxu a spánku.
  4. strava, kvalitná, bez významných obmedzení, podľa ročných období.

Ale toto je téma na zvlášť článok.

Ďakujem za aktuálne otázky a želám čitateľom kľudné a pokojné vianočné sviatky.

zdroj foto: pexels.com