Trpíte v poslednom období nezvyčajne dlhými nádchami? Kým v minulosti bez problémov zmizla do siedmich dní, teraz sa vás nepúšťa aj dva týždne. Zrejme to nebude klasická, ale alergická nádcha.

AKÁ JE KLASICKÁ NÁDCHA?

Pre klasickú nádchu je typický vírusový pôvod, infekčnosť, kvapôčkový prenos a maximálne sedemdňové trvanie. Šarapatí predovšetkým v chladných mesiacoch a má jeden- až trojdňové inkubačné obdobie. Prejavuje sa pocitom upchatého nosa, lebo sliznica v nose je opuchnutá a prekrvená. Nos sa zmení na „tečúci vodovodný kohútik“. Klasickú nádchu sprevádza pocit únavy, bolesti hlavy, nechutenstvo a pocit chladu, tiež hojný výtok z nosa a kýchanie.

ČO SA DEJE PRI ALERGICKEJ NÁDCHE?

Táto podoba „tečúceho a upchatého“ nosa je jednoznačne neinfekčná. Ide o zápal sliznice nosa a prinosových dutín, ktorý je odpoveďou imunitného systému na pôsobenie rôznych alergénov – peľov tráv, bylín, stromov, prachu, roztočov, srsti domácich zvierat a plesní. Tie za normálnych okolností u zdravých ľudí neprovokujú žiadnu alebo len nevýraznú reakciu. Na nosovú sliznicu sa dostávajú spolu s vdychovaným vzduchom, no alergická nádcha môže byť aj reakciou na potravinové alergény – jahody, uhorky, paradajky, čokoládu, orechy, morské živočíchy či citrusy.

Ako sa prejavuje? Nastúpi rýchlo a problémy sa bez liečby zhoršujú. Prezrádza ju upchatý nos, z ktorého vyteká priezračný sekrét. Typické je časté kýchanie, kašeľ, svrbenie podnebia aj očí, ktoré navyše pália, tiež sťažené dýchanie, bolesti hlavy a pocit únavy. Postihnutého trápi počas „alergickej sezóny“, častý je aj jej celoročný výskyt. Frekvencia závisí od typu alergénu.

Článok z časopisu Zdravie 5/2010