PTBP živica (paraterciárna butylfenol-formaldehydová živica)

p-tert-Butylphenol Formaldehyde Resin

PTBP živica pri kontakte s Vašou kožou môže spôsobiť dermatitídu. Niekedy môže trvať dlhší čas (niekoľko dní), kým sa objavia príznaky. Príznaky môžu byť začervenanie, svrbenie, opuchnutie a tvorba pľuzgierov.

Krátkodobý alebo náhodný kontakt by nemal predstavovať problém.

PTBP živica sa hlavne nachádza v lepidlách, povrchových náteroch a adhezívach v obuvi, čalúnení, kožiarenstve a v hobby výrobkoch.

Kde sa PTBP živica nachádza?

PTBP živica je látka zo skupiny syntetických živíc, ktoré vznikajú najčastejšie kondenzáciou fenolu, rezorcinolu a formaldehydu. Tieto živice sú zložené zo stoviek zlúčenín, mnohé sú chemicky neidentifikovateľné. Celkovo bolo identifikovaných 14 produktov so senzibilizačným potenciálom. Formaldehyd nie je hlavným senzibilizátorom. Hlavnými alergénmi sú:

– 2-metylol-p-terciárny butylfenol (2-MPTBP)

– 2,6 dimetylol-p-terciárny butylfenol (2,6 MPTBP)

– 4,4 '-dihydroxy(hydroxymetyl)-difenyl metán.

Využíva sa ako adhezívum, s rýchlou a pevnou lepivosťou, ktorú si udržuje aj pri vysokej teplote. Pre svoju ohybnosť sa používa ako lepidlo v kožiarskom a obuvníckom priemysle, pri lepení laminovaných povrchov a je súčasťou neoprénu (umelej gumy) a lepidiel na báze neoprénu (Chemoprén).

Butylfenolformaldehydové lepidlá sa používajú na lepenie gumy na gumu a humy na kov, na lepenie gumových tesnení v automobiloch, ako tesniace tmely v murive a podobne. PTBP živica sa nachádza tiež v nábytku, adhezívnych páskach, nálepkách a používa sa na lepenie čalúnení automobilov a podlahových krytín. Vyskytuje sa v adhezívach na umelé nechty. Je príčinou profesionálnych a neprofesionálnych ekzémov, napríklad u pracovníkov pri výrobe topánok. Takto môžu v gumárenských závodoch vznikať ekzémy tváre, viečok, nosa, v zákolení a predkolení.

Príklady výrobkov:

V práci: adhezíva na báze polychloroprénu, pri výrobe a oprave obuvy – hlavne obuvi a častí z gumy, výroba konštrukčných materiálov ako laminované drevo a lepenka, adhezívum na elektródach EKG, povrchové nátery, glazúry, a atrament.

PTBP živica sa používa v automobilovom priemysle ako tesniaca látka.

V domácnosti: lepidlá na textil a čalúnený nábytok, produkty z lepenej kože a gumy ako napríklad – obuv, kabelky, tašky, opasky, klobúky, náramky na hodinky. Ak obuv zvlhne, alergén sa rozpúšťa a prichádza priamo do styku s Vašou pokožkou. Môže sa nachádzať aj v kozmetike – deodoranty, ceruzky na pery alebo ako lepidlo na obálkach.

Ako sa vyhnúť PTBP živici?

Nepoužívajte produkty, ktoré obsahujú PTBP živicu alebo príbuzné látky. V prípade, že nie ste si istý, konzultujte používanie výrobku s Vašim lekárom alebo lekárnikom alebo sa obráťte na výrobcu. Predchádzajte obuvi, ktorá obsahuje vode odolné lepidlá. Ak chcete nosiť gumenú alebo koženú obuv, pravidelne obmieňajte ponožky, aby ste predišli vystaveniu pokožky alergénom cez pot. Ak Vám premokla obuv a následne sa vyskytli vyrážky, túto obuv ďalej nepoužívajte. Dávajte pozor na opravenú obuv, pretože obuvník môže používať lepidlá obsahujúce PTBP živicu.

Neprichádzajte do styku s laminovaným drevom, lepenkou, sklolaminátom. V prípade, že prídete do styku s PTBP živicou, používajte ochranné rukavice z látky alebo kože.

Poskytnite informácie Vášmu lekárovi / lekárnikovi, že ste alergický/á na PTBP živicu a žiadajte používanie produktov bez obsahu tejto substancie alebo iných alergénov, ktoré môžu spôsobiť reakciu.

Načo si treba dávať pozor?

Vyhýbajte sa PTBP živici a týmto látkam:

• p-tert-Butylphenol formaldehyde (PTBP) alebo paraformaldehyd

Podobné látky na ktoré môžete reagovať sú aj neoprénové adhezíva.