Podarí sa vám tento rok odolať nachladnutiu, vírusom, či chrípke? Urobte všetko preto, aby váš imunitný systém vyhral na chorobami. Poradí vám s tým imunológom MUDr. Borisom Hruškovičom.
Otužovanie, športovanie, zdravá strava, vitamíny a keď už vás choroba napadne pokoj. Asi takto vyzerá účinná zbraň a posilnenie imunity proti ochoreniam. „ Odporúčam sprchovanie studenou vodou, no aj silnejšie otužovanie, saunu. A určite športovať najlepšie trikrát do týždňa po polhodine,“ hovorí imunológ. Veľmi dôležitou súčasťou životosprávy je vyvážená strava, ktorej súčasťou by mali byť nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú najmä v rybách, semenách olejnatých plodín, či orechoch. Práve orechy obsahujú stopové prvky, ktoré majú pozitívny vplyv na imunitný systém. Samozrejme v jedálničku by ste nemali zabudnúť na ovocie a zeleninu.

Dôležitým prvkom na ochranu nášho imunitného systému sú vitamíny. Tým najdôležitejším je vitamín C. „ V praxi už používame vysokú dávku vitamínu C v infúzii. Používaním tabletiek takú vysokú koncentráciu v tele nedosiahnete. Štyri infúzie vedia organizmu pacienta, ktorý nemá poruchu imunity do určitej miery pripraviť. Pri vitamínoch podávaných perorálne je črevo schopné dostať do tela len malé percento látky ,“ vysvetľuje MUDr. Hruškovič. Infúzia s céčkom je vhodná najmä pre vyťažených ľudí. V bunkách spôsobí céčko regeneračné a reparačné procesy a fungovanie buniek zlepší svoju výkonnosť. Nevýhodou vitamínovej infúzie je, že ju neprepláca poisťovňa. Riešením na posielnenie sú však aj voľnopredajné stimulačné látky, napríklad imunoglukán.

Ďalší dôležitý vitamín je D. „ Ten sa veľkého percenta ľudí vyskytuje v nízkych dávkach a veľmi významne vstupuje do imunitných reakcií a fungovania imunitného systému,“ hovorí lekár. Za normálnych okolností ho získavame v koži predovšetkým vďaka slnečnému žiareniu. Problém nastáva v období od novembra do februára. Dávka slnečných lúčov v zime nie je dostatočná na to, aby sa v pokožke vyprodukovalo dostatok vitamínu D. V zime sa dostáva do tela zväčša iba potravou živočíšneho pôvodu napr. olej z rybej pečene, sleďa, sardiniek, lososa. Menšie množstvo je v mäse, vaječnom žĺtku, mlieku, mliečnych výrobkoch. Vitamín D je dôležitý, pretože pôsobí antikarcinogénne.

Hoci sa čoraz viac rozmáha, že ľudia odmietajú domáce liečenie, pretože nemocenská dávka je nízka, riziko nevyležania može byť naozaj kritické. Dôsledkom môže byť spustenie rakoviny, reumy, sklerózy miltiplex, cukrovky prvého typu. „Vírusy sú spúšťače autoimúnnej reakcie. Najdôležitejšie je dopriať si pokoj, lebo keď zaťažíme aj pohybový aparát, tak odoberáme kus energie aj imunitnému systému. Jeden deň na vyležanie nestačí. Tak dva – tri dni je minimum, keď máme bežnú virózu. A nešportovať, nebehať, nechodiť po návštevách, obchodoch,“ upozorňuje MUDr. Boris Hruškovič. Kriticky hodnotí podávanie antibiotík pri vírusových ochoreniach, pretože podľa neho nemajú veľký účinok a skôr poškodzujú organizmus. A nie je ani veľkým priaznivcom očkovacích vakcín proti chrípke. „V prípade, že pacient nemá za posledné roky chrípkové ochorenia, neodporúčam to. Ak však máme k chrípke sklon a vek nad 60 rokov, tak v tejto vekovej skupine, tam áno. Treba to samozrejme vždy zvážiť,“ uzatvára odborník na imunitu.