Voľným okom nebadateľné roztoče sú hlavnými vinníkmi alergických reakcií. Miniatúrni kanibali sa živia zvyškami našej kože. Ako môžeme proti nim bojovať?

Aj vy patríte ku skupine ľudí, ktorej diagnostikovali alergiu na prach? V prvom rade budete musieť poopraviť svoje vnímanie o poruche vášho imunitného systému. Problém totiž nespočíva v prachu, ale malých, okom neviditeľných článkonožcoch, ktoré sú najvýznamnejšou alergénnou súčasťou prachu – roztočoch. „Ak sfúkneme usadený prach zo skrinky, vidíme ho v ovzduší. Tieto veľké čiastočky prachu však nie sú nebezpečné, nebývajú zdrojom alergie. Skôr iba dráždia na kašeľ.

Pravé nebezpečenstvo predstavujú najmenšie prachové častice, ktoré sa vznášajú v povetrí dlho potom ako sa prach usadil. Sú nebezpečné aj preto, že ľahko prenikajú veľmi hlboko do pľúc,“ vysvetľuje alergológ a imunológ Boris Hruškovič. Domáci či bytový prach obsahuje rozpadnuté telá roztočov a ich výkaly. Ak máme domácich miláčikov, súčasťou prachu môžu byť aj alergény mačiek, psov, škrečkov, /najčastejšie rozložené súčasti výlučkov mazových žliaz, slín a moču alebo perie vtákov. Jednoducho naši kamaráti produkujú čiastočky, ktoré sa stávajú súčasťou nášho ovzdušia a my ho následne vdychujeme čo poniektorým z nás spôsobuje nemalé starosti. „Ak ste alergický na zviera, domáci prach bude pre vás zdrojom ťažkostí aj po tom, čo zvieratká dáte preč z bytu. Niekedy aj rok po ich odchode,“ objasňuje imunológ a alergológ.

Treba s ňou zápasiť

Roztoče majú na svedomí viaceré alergické prejavy. Od najbežnejšej nádchy, upchatého nosa cez nos, po zápal spojiviek, opuch očí, ekzémy , neliečené rýchle prechádzajú do astmy. Tým, že sa roztoče nachádzajú v našich obydliach, alergiu môžeme pozorovať celý rok. „Zhoršiť sa môže vo vlhkejšom období a vo vykurovacej sezóne teda na jeseň a v zime,“ upozorňuje alergológ.

Naopak, roztoče nevyhľadávajú sucho a chlad. „Preto je vhodné spálňu ráno dôkladne vyvetrať, posteľ nechať odokrytú, alebo dať perina na mráz do oknna či na balkón, tak aby sa vysušila od potu a vlhkosti a súčasne mráz zabíja roztoče,“ ponúka príklad na uľahčenie života alergikom imunológ. Dodáva, že roztoče sa nevyskytujú v nadmorskej výške 1200 metrov nad morom. Čiže ten, kto je alergický na roztoče a presťahuje sa do hôr, zbaví sa ťažkostí.

V prípade, že sa v dohľadnej dobe sťahovať do hôr nechystáte, neostáva vám nič iné ako s roztočmi bojovať. „Vetrajte tak často, ako je to možné. Za zváženie môže stáť použitie práčky vzduchu( hlavne tam kde je alebo bola doma mačka) Vhodné je kúpiť si špeciálne obliečky na posteľ, ktoré neprepustia roztoče. Pravidelne a často perte posteľnú bielizeň. Dbajte, aby vaša spálňa bola suchá.

V žiadnom prípade v nej neskladujte zdroje vlhkosti, ako sú kvetiny, akvárium, sušiak na bielizeň. Matrace, periny, aj vankúše kupujte len zo špeciálnych syntetických materiálov. To čo zabíja roztoče a odstraňuje ich alergény je ak sa perú najmenej na 60 stupňov celzia a minimálne raz mesačnea potom dostredia. Obliečky zo špeciálnych materiálov sú síce drahé, ale ak ste alergickí, na tomto vybavení nešetrite. Matrace raz za týždne treba dôkladne povysávať.

V byte alergika nemajú byť žiadne koberce, závesy. Na podlahy u alergika patrí linoleum, parkety, alebo iná, vodou umývateľná podlahovina,“ vymenúva základné opatrenia vhodné pre alergikov. Plyšové hračky môžeme tiež častejšie právať alebo ich dať zmraziť do mrazničky.

Dôležitá liečba

Aj keď sme zabezpečili základné úpravy v byte, zbavili sa najväčších alergénov a náš stav sa zlepšil, neznamená to, že sme nad roztočmi vyhrali. „Po týchto opatreniach sa liečba alergie dá začať účinne kontroluje pomocou liekov zvaných antihistaminiká. Neliečia však alergiu, ani jej príčinu. Zamedzujú len bezprostrednému vzniku ťažkostí, čiže pacientovi poskytnú úľavu pri svrbení, kýchaní, či nádche.

Antihistaminiká majú pri pravidelnom a dlhodobom užívaní aj špeciálny protizápalový účinok na chronický alergický zápal, ktorý u neliečených alergikov prebieha na slizniciach bez toho, aby si to pacient všimol. Aj keď ho nie je vidieť, poškodzuje sliznice.

Preto je dlhodobá liečba antihistaminikami tak dôležitá aj v čase, keď má pacient pocit, že mu nič nie je,“ vysvetľuje Hruškovič. To čo však môže pacieta vyliečiť , ak sa táto liečba zaháji včas je tzv alergénová imunoterapia. Pacietovi sa podáva v presne stanovených dávkách alergén roztočov či v injkečnej alebo kvapkovej forme počas viacerých rokov. To zabezpečí že imunitný systém prestane reagovať na roztoče alergikcým zápalom.

S touto leičbou je treba začať maximalne do 3 rokov od začatia ťažksotí, najlepšie výsledky sú ak začnem už po 1 roku ťažkostí.