Ako prirodzene s ImunitouAko je to – podľa Vašich skúseností – s počtom pacientov vyhľadávajúcich imunologické vyšetrenie? Je tento počet v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi vyšší alebo nižší? (Ak vyšší/nižší, tak prečo?)

Počet z roka na rok narastá. Je to dané predovšetkým stále sa zvyšujúcimi nárokmi života v civilizovanej spoločnosti, kde nie všetky výdobytky doby pôsobia priaznivo na imunitný systém.

1. Kedy by mal človek navštíviť imunológa?

Určite ak sme využívali z dôvodu rôznych infekcií 4-5x antibiotík za rok (samozrejme bola liečba indikovaná!). Tiež je dobré predtým skúsiť niekoľkomesačnú liečbu voľno predajné imunostimulačné prípravky, napríklad z hlivy ustricovej (nie všetky prípravky však majú aj medicínsky dokázaný efekt!).

2. Aké sú základné zásady posilňovania obranyschopnosti organizmu?

Po ochorení dostatočná doba rekonvalescencie – 3 týždne po ochorení „sa šetriť“

2-3x týždenne morské ryby (ukazuje sa že u nás má 85% ľudí znížený vitamín D kt. hrá významnú úlohu v obranyschopnosti) + čerstvá zelenina a ovocie (vhodné sú čerstvé šťavy), antioxidanciá v bobuľovitých plodoch.

Otužovanie (tzv. „ľadové medvede“ nepoznajú čo je chrípka) a dostatok spánku a aktívneho oddychu.

Ukazuje sa že aj „šťastné prostredie“ (rodina, priatelia) významnou mierou prispievajú k optimálnemu fungovaniu imunitného systému (prepojenie mozog – imunitný systém)

3. Ako posilňovať imunitu najmenších?

Už počas tehotenstva – napr. pravidelný kontakt napríklad s kravami, ich výlučky obsahujú baktérie ktoré pozitívne stimulujú imunitný systém. Ukazuje sa že je dobré keď sa dieťa narodí do prostredia kde je pes, lepšie viacej psov. Samozrejme kojenie 1 rok. A tiež to otužovanie.

4. Čo by ste naopak odporúčali ľuďom v pokročilom veku?

Odporúčania sa rovnaké. K tomu je dôležité mať pod kontrolu ostané chronické ochorenia ako je cukrovka, vysoký tlak a i. Veľmi významná je neustála aktivita, učiť sa nové veci, mať radosť so života. Lebo ten kto to „vzdáva“ aj rýchlejšie ochorie.

5. Sú aj iné rizikové faktory, ako nízky a vysoký vek, z ktorých vyplýva oslabená imunita? (Aké)

Dnes vidíme že sú niektoré deti vychovávané v príliš úzkostlivom a „sterilnom“ prostredí. Miesto toho aby sa hrali s ostatnými deťmi vonku, ich kontakt s okolitým svetom prebieha hlavne cez počítač. Ich imunitný systém nemá možnosť „prirodzenej stimulácie“. K tomu narastá nesprávna výživa (fast food) a obezita čo má tiež negatívny vplyv na imunitu.

6. Aké chyby najčastejšie robíme v snahe posilňovať vlastný imunitný systém?

Z môjho pohľadu dnes existuje nekonečná rada preparátov ktoré majú „pozitívny“ vplyv na imunitu, ale bez skutočného medicínskeho dôkazu. Na druhej strane existuje tzv. Google medicína, kde sa stáva ktokoľvek odborníkom. Ako príklad uvediem celoplošnú negatívnu kampaň voči očkovaniu, ale tu musíme veľmi presne rozlišovať aké očkovanie máme na mysli. Môžeme si takto i poškodiť, napríklad vyššie dávky vitamínu E môžu u fajčiarov zvyšovať riziko rakoviny.

7. Do akej miery môžu rôzne výživové preparáty a vitamínové doplnky nahradiť „skutočné“ vitamíny z – povedzme – ovocia a zeleniny?

Samozrejme to je zložitá otázka na ktorú nie je jednoduchá a krátka odpoveď.

V podstate ide o to ako vyvážený máme jedálniček a aké kvalitné potraviny konzumujeme (vo všeobecnosti sú u nás veľmi nekvalitné). Určite by som volil potraviny, ovocie, zeleninu z domácej produkcie. Ak napríklad nekonzumujeme morské ryby aspoň 1x denne, je možné tieto látky dopĺňať aj synteticky. U nás na pracovisku napr. zisťujeme že cca 85% má znížené hladiny vitamínu D, takže z toho dedukujem že asi mliečne výrobky nie sú u nás také kvalitné.

Takže na otázku sa nedá jednoducho odpovedať.


Útoky na imunitu. Čo jej prospieva a čo, naopak, škodí?

Útoky na imunitu. Čo jej prospieva a čo, naopak, škodí?

 

zdroj foto: pexels.com