Celý život ste jedli jablká a zrazu vám po nich opuchli pery a jazyk. Nikdy ste nemali problémy so sennou nádchou a teraz kýchate od rána do večera. A pod čiernym tričkom vám z ničoho nič na tele vyskákali červené fľaky. Je to alergia? Stratí sa tak, ako prišla?

Miro nepatrí k chorľavým typom a nepoznal ani detské alergie. Až do rána, keď si pochutnával na obľúbenej paprike. O pár minút mal ústa ako káčer. „K lekárovi som nešiel, vzal som si antihistaminikum, ktoré mi poradila priateľka, a čakal som na zlepšenie. Dostavilo sa. Prvá nehoda ma nevyľakala, pripisoval som to len tomu, že som papriku neumyl.“

O týždeň Miro znovu nabral odvahu a pripravil si chlieb s paprikou. Tentoraz ju dobre vyumýval. „Pery mi však opäť opuchli a pri pokuse o týždeň neskôr sa to zopakovalo. Zakaždým som si dal liek proti alergii a zakrátko som bol v poriadku. Neviem, prečo mi paprika zrazu robí problémy. Vždy som jedával ten istý druh, nikdy mi z nej nebolo ani len ťažko. A tak som prestal jesť papriku a odvtedy mám pokoj,“ uzatvára Miro.

Niečo podobné prežila aj Barbora. Odjakživa milovala jablká, jedávala ich na kilá. Od istého momentu ich už nemôže ani cítiť. „Pred tromi rokmi som si všimla, že mám tvár, krk a hrudník posiate množstvom drobných vyrážok. Netušila som, prečo, nezjedla som nič nezvyčajné a nezmenila som parfum ani krém. Pripísala som to antibiotikám, ktoré som doužívala pred dvomi týždňami,“ hoci taká neskorá reakcia sa zdala štyridsiatničke divná. Sestra jej dala antihistaminiká. Dva dni ich užívala a svrbiace vyrážky sa vytratili.

PROBLÉMOVÉ JABLKÁ

Barbora sa upokojila. Nie však nadlho. O týždeň sa znovu vyhádzala. „Zašla som k lekárke, ktorá to uzavrela ako alergickú reakciu. Predpísala mi antihistaminiká a odporúčala sledovať jedálny lístok. Keď to neprejde, budem musieť na testy na alergiológiu. Sprvu som problémy pripisovala rybám, ktoré som prestala okamžite jesť.“ Napriek tomu sa z čistej pleti dlho netešila. Onedlho bola opäť vysypaná. „Po dlhom pátraní som prišla na to, že vinníkom sú moje milované jablká, aj keď som ich v poslednom čase už toľko nejedávala. Urobila som si skúšobný test. Zjedla som naraz dve jablká a moje podozrenie sa potvrdilo. Ráno som bola samá vyrážka, navyše ma svrbeli pery. Odvtedy ich nekupujem. Nahradila som ich džúsmi a výživami. Tie mi nespôsobujú problémy. Ani biojablká od babky. Tie mi poradila kamarátka, tiež alergická na toto ovocie. Po nich sa mi v tele nedeje nič nevhodné,“ dodáva Barbora.

Tento článok vyšiel v časopise Zdravie 5/2010