Závažná potravinová alergia v praxi.

Navštívila nás na ambulancií takáto pacientka, 32 ročná slečna
Pacienti s potravinovou alergiou – naše príklady

1x u alergológa bola  ako 11- 12 ročná. Vtedy pre bolesti brucha v noci. Jedla predtým zelerovú nátierku. Alergológ pri vyšetrení nič nezistil. Nebola ďalej u neho sledovaná, liečbu nedostala o cca 6 mesiacov na to, po mede do 1 hodiny začala mať sťažené dýchanie, opuch v ústnej dutine a hrdle, po celom tele jej vznikla koprivka, opuch očí a tváre. Ošetrená bola na pohotovosti. Následne už počas strednej školy, po zjedení rizota v škole, do 1 hodiny znova sťažené dýchane, opuch úst a hrtana, koprivka na celom tele. Doma už mala Zodac, ktorý užila. Podala si aj adrenalínové injekčné pero (Epipen), ktoré je zohnala mama niekde po známosti. Zle si to ale pichla lebo nebola zacvičená a teda väčšina obsahu vytiekla mimo. Napriek tomu do  1 hodiny jej ťažkosti ustúpili. V 16ich rokoch mala ďalšiu reakciu po  orechovom koláči, tiež do 1 hodiny jej vznikol opuch ústnej dutiny, koprivka a začervenanie kože a tiež problémy s dýchaním. Vtedy užila tiež Zyrtec alebo Dithiaden, pričom príznaky ustúpili, teraz až po 3 hodinách, opuch tváre  trval dlhšie.

Potom mala  podobný stav, po obede, nevie čo vtedy jedla. Znova to začalo  opuchom ústnej dutiny, stiahnutím hrtana (laryngu)a priedušiek(bronchov) a prvý krát mala až počuteľné pískanie. Preľakla sa a preto išla taxíkom na  pohotovosť Detskej fakultnej nemocnice, kde počas čakania na lekára v čakárni je prišlo zle, a následne odpadla (stratila na krátku dobu vedomie). Keď bola následne ošetrená lekárom, podali jej infúziu, počas ktorej dostala silnú hnačku a opakovane zvracala.

Neskôr sa už  vyhýbala medu, surovej koreňovej zeleninine surová po ktorej  mala tiež mierne príznaky, postupne sa pridali všetky orechy a nejaké exotické ovocie, na ktoré si nepamätá. Mávala tiež podobné reakcie po nejakých jedlách v reštaurácií, napríklad kde bola Vegeta. Ale tiež po niektorých jedlách, hlavne obedoch, ktorý obsahoval veľa typov potravín, čo nevedela identifikovať. Upodozrievala napríklad aj karikorenie. Poddbobné ale mierne reakcie si všimla po bylinkých čajoch – kamilkový a repíkový, latex. Okrem tohto sme u pacientky zistili že má už veľa rokov prejavy sennej nádchy hlavne v auguste.

ZÁVERY.

  1. Všimnime si že vývoj potravinovej alergie sa postupne s časom zhoršoval a rozširoval na ďalšie potraviny. Často sa nedali alergénne potraviny určiť (obedy) – ide o tzv. skryté alergény a súčasne posledná reakcia viedla až k strate vedomia. Niekedy v raritných prípadoch  môže končiť aj smrťou
  2. Dievča – slečna k tomu pristupovala veľmi nezodpovedne, prejavy brala na ľahkú váhu, podceňovala ich a teda ani sama za celý ten čas nevyhľadala lekára, špecialistu ktorý by sa snažil presne identifikovať rizikové alergény.
  3. Vzhľadom na súčasne prebiehajúcu sennú nádchu v období kvitnutia burín (palina, ambrózia) predpokladáme že sa minimálne sčasti jedná o skríženú peľovo-potravinovú alergiu (palina -koreňová zelenina)

Pacientka bola okamžite vybavená adrenalínovým perom a záchrannými tabletkami a inhalátorom a súčasne bol zahájený diagnostický proces.

Ilustračné foto: pexels.com