Alkohol ovčej vlny – Lanolín

Wool Alcohols (Lanolin)

Alkohol ovčej vlny pri kontakte s Vašou kožou môžu spôsobiť dermatitídu. Niekedy môže trvať dlhší čas (niekoľko dní), kým sa objavia príznaky. Príznaky môžu byť začervenanie, svrbenie, opuchnutie a tvorba pľuzgierov.

Krátkodobý alebo náhodný kontakt by nemal predstavovať problém.

Alkohol ovčej vlny je prírodný produkt získaný z vlny oviec a používa sa v kozmetike, toaletný potrebách a v medicíne.

Kde sa alkohol ovčej vlny nachádza?

Lanolín je prirodzený produkt z ovčej vlny, ktorý pozostáva z komplexu esterov a polyesterov vysokomolekulových alkoholov a mastných kyselín. Zloženie je v jednotlivých regiónoch rôzne. Alkoholy ovčej vlny sú komplexom zmesi esterov alkoholov a mastných kyselín získaných hydrolýzou mastnej, voskovej frakcie ovčieho rúna.

Lanolín je súčasťou lokálne používaných liekov a kozmetík, lakov, antikoróznych prípravkov, tlačiarenských atramentov, rezných kvapalín, prípravkov na impregnáciu textílií a kože, lyžiarskych voskov a materiálov na izoláciu káblov. Rizikovou skupinou sú ľudia s chronickými vredmi predkolenia, na zdravej koži je alergia na lanolín napriek častému výskytu v kozmetike vzácna.

Príklady výrobkov:

V práci: výroba a používanie produktov osobnej hygieny ako sú krémy na ruky a kozmetika, výroba a používanie veterinárnych produktov, kov obrábajúce a rezné kvapaliny, inhibítory korózie, leštidlá a vosky, tlačiarensky atrament, impregnačné látky na textil, kožu a kožušiny, izolátory elektrického vedenia.

V domácnosti: kozmetika ako púdre, maskary, rúž, očné tiene a očné ceruzky, pleťové produkty ako balzamy, krémy, masti, pleťové vody a zvlhčovače, produkty osobnej hygieny ako mydlá a šampóny, rúže a balzamy na pery, mlieko na opaľovanie, lieky proti vyrážkam alebo dermatitíde, šampóny pre domáce zvieratá, produkty na holenie a depiláciu, detský olej, odlakovače, plienky, vlasové spreje, leštidlá a vosky na nábytok, leštidlá na obuv.

Ako sa vyhnúť lanolínu?

Nepoužívajte výrobky, ktoré obsahujú lanolín. V prípade, že výrobok neobsahuje informácie o zložení, vyhľadajte informácie o zložení na internete alebo kontaktuje výrobcu.

Ak potrebujete prísť do styku s lanolínom, používajte ochranné rukavice. Rukavice vyrobené z vinylu, prírodnej alebo syntetickej gumy sú vhodné na prácu s lanolínom.

Poskytnite informácie Vášmu lekárovi / lekárnikovi, že ste alergický/á na lanolín a žiadajte používanie produktov bez obsahu tejto substancie alebo iných alergénov, ktoré môžu spôsobiť reakciu.

Načo si treba dávať pozor?

Vyhýbajte sa týmto látkam:

• Wool alcohols (lanolin) alebo anhydrous lanolin