Stromy už kvitnú, pele lietajú ovzduším a ambulancie imuno-alergológov praskajú vo švíkoch. Viete, ako čo najbezpečnejšie zvládnete peľovú sezónu? Poradili sme sa s MUDr. Borisom Hruškovičom.

Ak patríte k peľovým alergikom, alebo takých máte v rodine, potom s najväčšou pravdepodobnosťou viete, čo so sebou prvé jarné mesiace prinášajú. Myslieť však na prevenciu v marci býva dosť neskoro. Vakcinácie alebo alergénovú imunoterapiu si treba zabezpečiť oveľa skôr, už v októbri. Mali by ste vedieť aj to, že vďaka globálnemu otepľovaniu sa sezóna kvitnúcej prírody rozšírila aj o zimné mesiace. "Stačí, keď koncom januára alebo začiatkom februára stúpnu teploty na 10 až 12 stupňov, a prebudí sa k životu lieska, prvý hlavný alergén pre „stromových pacientov“.

Prevísajúce jahňady sú schopné šíriť peľ v dostatočných koncentráciách a v ambulancii tak už začiatkom roka zachytávame prvých alergikov,“ hovorí imunológ a alergológ MUDr. Boris Hrušovský. Keď sa už raz odštartuje séria peľových invázií, lietajú ovzduším až do neskorej jesene.

Počet chorých rapídne stúpa

Súdiac podľa preplnených čakární na alergo-imunologických oddeleniach by sa zdalo, že pomaly všetci máme nejaký druh alergie. Hoci presné údaje nie sú štatisticky spracované, orientačne sa podľa odborníka dá povedať, že na Slovensku je alergické takmer každé štvrté dieťa.

Určiť presný počet chorých je ťažké aj preto, že mnohí z nich, hlavne ak majú len mierne prejavy, do ambulancie odborníkov nezavítajú. Koledujú si o to, že sa v nich choroba rozvinie chronicky, nezávisle od miesta pôsobenia alergénu či ročného obdobia. „Pokiaľ sa dôsledne neliečite a nezačnete zavčasu, teda do prvých dvoch-troch rokov, ochorenie sa zmení na chronický zápal. Permanentne, hoci len mierne zapálená sliznica sa stáva živnou pôdou pre rôzne vírusy a baktérie. Akýkoľvek infekt, ktorý sa na nej uchytí, má ideálne podmienky na to, aby sa šíril,“ varuje MUDr. Huškovič pred podceňovaním alergie.

Pomôcť si môžeme aj sami

Alergia sa úplne vyliečiť nedá. Dajú sa však potlačiť všetky jej nepriaznivé prejavy. Či už liekmi, preventívnou vakcináciou alebo alergénovou imunoterapiou. Prísne dodržiavanie pokynov lekára vám umožní držať pod kontrolou nežiaduce príznaky ako napríklad svrbenie očí, kýchanie, upchatý nos či, naopak, zvýšenú sekréciu z nosa. Aj vy však môžete svojmu zdraviu trochu napomôcť. Ako na to? „V prvom rade posilňujte deťom i sebe imunitu otužovaním a športom. Pravidelné cvičenie a pohyb, či už byciklovanie, beh, plávanie, kolektívne športy, a podobne, výrazne ovplyvňujú imunitný systém.

O vhodnosti športu sa však poraďte s odborníkom, lebo, pochopiteľne, nechať alergika behávať maratón v čase vrcholiacej peľovej sezóny by malo skôr opačný účinok,“ upozorňuje odborník. Celkovo však šport pomáha potláčať prejavy alergie. Vhodné je napríklad plávanie, aj keď sa dnes veľa diskutuje o tom, či výpary chlóru a rôznych čistaich látok z vody v bazénoch príliš nedráždia dýchacie cesty. „Ak s tým má dieťa problémy, uprednostnite plávanie v prírodných jazerách, alebo iný druh športu,“ radí MUDr.Hruškovič.

Varte zdravo!

Strava malého ale aj veľkého alergika by mala byť vyvážená. Mäsovým výrobkom sa radšej vyhýbajte alebo ich aspoň obmedzte. „Skôr by som odporúčal mliečne, mliečno-kyslé výrobky a zeleninu. Veľmi dôležité sú probiotiká, ktoré stimulujú imunitný systém tým správnym, prirodzeným smerom.

Ale to napokon nie je nič nové pod slnkom. Dnes už povestná dlhovekosť kaukazských pastierov, ktorí sa dožívajú aj sto rokov, spočíva v tom, že v ich potrave prevláda kvasené nepasterizované mlieko,“ vysvetľuje lekár významnú funkciu laktobacilov, bifidobaktérií a ostatných probiotických kultúr.

A naopak, preukázala sa súvislosť medzi požívaním mäsa a alergiami. Posledné výskumy zistili, že u detí s alergiou sa v tráviacom trakte nachádza oveľa vyššie množstvo hnilobných baktérií, potrebných na rozklad mäsa, než u detí bez alergie

Vyhýbajte sa konzervantom a prísadám v potravinách

Uprednostňujte biopotraviny bez chemických prídavných látok. Mnohé z nich, napríklad tartrazín alebo inak E 102, vyvolávajú prejavy pseudoalergie. "Podobne ako voľne dostupné lieky na zníženie teploty zhoršujú alergické prejavy takmer u 50 percent pacientov s koprivkou a asi u 20 percent astmatikov.

Ak zjete jedlo s touto prísadou, nadobudnete dojem, že ste alergickí práve na ňu. V skutočnosti vám však škodia spomínané dochucovadlá či farbivá a nie samotná potravina," vysvetľuje odborník. Opatrnosť je namieste aj pri geneticky upravovaných potravinách.

Môže sa stať, že do modifikovanej látky sa s nejakým dobrým, dajme tomu protiplesňovým génom, prenesie aj alergén. Málokto vie, že aj niektoré morské ryby dokážu vyvolať silné alergie, dokonca so smrteľnými následkami. „Ak sa z takýchto rýb pripraví kŕmna múčka pre hydinu, potom alergény z rýb automaticky nájdete aj v kuracom mäse,“ varuje doktor Hruškovič. Poctivo preto študujte, z akých potravím varíte deťom večeru či nedeľný obed.

Imunitu "precvičujte"

Nechceme tým povedať, že by ste sa odteraz mali váľať v špine, ale ani s čistotou to nemusíte príliš preháňať. Výskumy preukázali, že dieťa prichádza do styku s antigénmi, teda cudzími látkami vyvolávajúcimi imunitnú odpoveď, už počas svojho prenatálneho vývoja.

Je dobré, ak sa s nimi jeho imunitný systém stretáva aj po narodení. Prirodzené baktérie novorodencom a dojčatám neškodia, ale práve naopak, pomáhajú. Do jedného roka je preto dobré ich obranný systém trénovať, aby spoznával čo najviac „votrelcov“. Neskôr už väčšina takýchto zásahov nemá efekt.

Vo výhode sú aj deti, ktoré majú starších súrodencov. Tí z vonkajšieho prostredia nosia domov množstvo podnetných antigénov, s ktorými sa mladší braček alebo sestrička musia vyrovnávať. Svoju úlohu zohráva aj umiestnenie dieťaťa do kolektívu, to však má pozitívny efekt len v tom prípade, ak dieťa nebýva príliš často choré.

Opatrenia v byte

V peľovej sezóne vám doma pomôžu kvalitné čističky vzduchu. Tie dokážu odfiltrovať nielen poletujúce semená rastlín, ale aj alergény šíriace sa zo zvierat. Používanie zvlhčovačov zvážte, pretože vlhký teplý vzduch je živnou pôdou pre roztoče.

Medzi treťou a štvrtou hodinou rannou je peľ v ovzduší najkoncentrovanejší, preto nezabudnite o tomto čase pozatvárať okná. Ak cez deň vetráte, môžete si vypomôcť peľovými sieťkami na oknách.

Bežné izbové kvety alergikom neškodia. Výnimku však tvoria astrovité, napríklad gerbery či margaréty. "Stáva sa, že na ne pacienti alergicky zareagujú, najmä v období dušičiek, ak kvety istý čas držia doma. Nevedia si vysvetliť, z čoho majú alergické prejavy, keď vonku nič nekvitne," upozorňuje MUDr. Hruškovič na úskalia peľovej alergie.

More a hory pomáhajú

Vrcholiacej peľovej sezóne sa môžete na čas vyhnúť únikom do hôr alebo prímorských oblastí. Do vysokohorských oblastí peľ nedoletí a alergénne dreviny či buriny tam nerastú. More je zasa úžasným filtrátom všetkých možných alergénov, takže vám poskytne dočasný azyl pred útokom agresívnych peľov. Keďže však zrejme nemôžete žiť celý rok pri mori či na horách, ostáva vám len dôsledne dodržiavať liečbu, ktorú vám určí lekár.