Ako začať posilňovať imunitu s nástupom jesene? 

Ako sa hovorí „včera bolo už neskoro“, a tým nechcem strašiť ani nadbiehať imunológom.

Na to musíme myslieť počas celého roka, hlavne ak bývame v tom období často chorý.

Treba určite začať z otužovaním, to zaručene pomáha. Nepoznám „ľadového medveďa“ ktorý by bol často chorý.

Pravidelný pohyb (nemyslím tým šport do vyčerpania 5x týždenne – to imunitu zhoršuje), rýchla chôdza napríklad, plávanie.

A v neposlednom rade vyvážená strava, s tým dnes má problém veľa ľudí – paradoxne počas Corona krízy, keď boli títo ľudia doma na home office a varili si sami sa ich zažívacie ťažkosti vytratili bez liečby.

Musíme si uvedomiť že mnohé denne menu sú vlastne tepelne upravené polotovary ktoré stoja zmrazené v igelite dlhý čas.

Imunita, ako na to a ako nie

1. Pomôžu s posilnením imunity doplnky výživy, ak človek neholduje zdravému životnému štýlu, pretože mnohí sa spoliehajú práve na ne (povedia si, že načo sa budú snažiť o zdravý životný štýl, dajú si hlivu či echinaceu a hotovo…)? Ak áno, ktoré a akým spôsobom? Ak nie, prečo? 

Ja som dosť zástancom takej „prírodnej medicíny“ – odborne sa to povie ortomolekulárna medicína. To znamená, že dopĺňame telu to čo je mu vlastné. Napríklad vitamíny. Už viac ako 10 rokov sa vie že 80 % ľudí má nízku hladinu vitamínu D (je to v skutočnosti hormón),, 30% má kritické hladiny. Vitamín D je kľúčový pre reguláciu imunity, ovplyvňuje asi 3000 génov !.
Ale nestačí len „nejaká tabletka“ čo mi predajú v lekárni. Dávka musí byť stanovená podľa našej hladiny vitamínu D v krvi. Dnes sa totiž považuje za také optimum okolo 80 ug/L. Na našom pracovisku dávam niekedy aj 15 000 jednotiek denne, lekárnik by z ten dávky asi odpadol. Neviete si predstaviť ako výborne to funguje na imunitu.

Obdobne je to s vitamínom C. Na našom pracovisku sme zistili že až 30% pacientov malo výrazne nízke hladiny a pritom aj vitamín C užívali – ale nie je každý vitamín rovnaký. Dokonca pri výraznom deficite používame aj vitamín C v infúziách.

A takto by sme mohli pokračovať…iné vitamíny železo, selén…./ je to na knihu.

Samozrejme patologické nálezy v imunologickom profile (špeciálne vyšetrenie) liečime už potom liekmi.

2. Čo z Vášho pohľadu oslabuje imunitu najviac v dnešnej dobe a čo s tým? 

Stres, uponáhľanie, depresie (mozog reguluje imunitu), zlá strava, medziľudské vzťahy / všetko, ako vidíte súvisí s časom…

Veľa vecí dávno vieme, ale nič s tým nerobíme.

Možno ste si všimi, že sa u nás (aj cestou ministerstva zdravotníctva), začlo hovoriť o „duševnom zdraví“. Že máme málo psychiatrov a psychológov. Bude zanedlho aj nejaký národný program… Tak si viete predstaviť kde to tak asi sme keď sa to už dostalo na ministerstvo :).

foto zdroj: pexels.com