Tiuram mix

Thiuram mix

Zmes tiuramov pri kontakte s Vašou kožou môže spôsobiť dermatitídu. Krátkodobý alebo náhodný kontakt by nemal predstavovať problém.

Zmes tiuramov v štandardnej sade alergénov obsahuje nasledujúce 4 alergény:

  • Tetraetyltiuram disulfid (TETD)
  • Tetrametyltiuram disulfid (TMTD)
  • Tetrametyltiuram monosulfid (TMTM)
  • Dipentametylentiuram disulfid (PTDD)

Kde sa tiuramy nachádzajú?

Tiuramy sú všadeprítomným alergénom v gumárenstve. Najčastejším zdrojom alergie sú gumové rukavice. Častejšie sú postihnuté ženy, rizikovou skupinou dermatitídy na nohách sú deti nosiace gumovú obuv a stavební robotníci používajúci gumové rukavice a obuv.

Tiuramy nachádzajú využitie ako fungicídy v poľnohospodárstve a nachádzajú sa tiež v lepidlách na tapety, farbách, živočíšnych repelentoch. TETD používaný systémovo (Antabus) blokuje alkohol-dehydrogenázu a používa sa na liečbu závislosti na alkohole. U senzibilizovaných osôb môže po perorálnom podaní spôsobiť generalizované ekzematiformné erupcie.

Príklady výrobkov:

Priemyselné a bezpečnostné predmety vyrobené z gumy: obuv, čižmy, ochranné okuliare, masky, ochranné slúchadlá na uši, adhezíva, podložky, respirátory, rukavice, zástery, hadice, izolátory a ochranné pokrievky.

Kancelárske produkty: gumy (na gumovanie), podložky.

Zdravotnícke predmety: chirurgické rukavice, masky, gumené plachty, zubná priehradka, anestetické príslušenstvo, plášte a hadičky.

Športové predmety: plavky, neoprénové obleky, sandále, čižmy, masky, rakety a golfové palice.

Poľnohospodárske chemikálie: pesticídy, fungicídy a ochranné postreky.

Predmety v domácnosti: elastické obväzy, slúchadlá, masky, kondómy, hračky, elastické predmety, repelenty.

Ako sa vyhnúť tiuramom?

Vyhýbajte sa gumeným predmetom v práci, doma, v aute. Používajte predmety vyrobené z alternatívnych materiálov ako vinyl, plast, koža, drevo alebo textil. Na manipuláciu gumených predmetov používajte vrstvu látky alebo plastové predmety, aby ste sa vyhli priamemu kontaktu. Používajte rukavice vyrobené z textilu alebo kože.

Poskytnite informácie Vášmu lekárovi / lekárnikovi, že ste alergický/á na tiuramy a žiadajte používanie produktov bez obsahu tejto substancie alebo iných alergénov, ktoré môžu spôsobiť reakciu.

Načo si treba dávať pozor?

Vyhýbajte sa látkam zo zmesi tiuramov alebo týmto zložkám:

• Tetramethylthiurammonosulfide

• Tetramethylthiuramdisulfide or Thiram;

• Disulfiram

• Dipentamethylenethiuramdisulfide