Malé, pravidelne podávané dávky alergénu, môžu podstatne zľahčiť až takmer odstrániť prejavy mnohých alergií. Pri potravinových alergiách zatiaľ odborníci takúto terapiu neodhalili, no pracujú na tom.

K najalergizujúcejším potravinám na svete patria arašidy, ktoré sú schopné vyvolať prudkú reakciu a len v Spojených štátoch ročne zabijú asi stovku ľudí. No zdá sa, že nad burskými orieškami môžeme zvíťaziť ich pravidelnou konzumáciou! Pred dvomi mesiacmi zverejnili britskí odborníci výsledky päťročného výskumu, do ktorého zapojili vyše šesťsto štvor- až jedenásťmesačných bábätiek s ekzémom alebo alergiou na vajcia. Tieto deti teda mali vysoké riziko vzniku alergie na arašidy. Polovica detí dostávala niekoľkokrát týždenne v strave arašidový proteín, druhá polovica sa arašidom striktne vyhýbala. Vo veku päť rokov sa alergia na burské oriešky rozvinula len u jedného percenta detí, ktoré sa nimi kŕmili priebežne, no až u 17,3 percenta detí, ktoré sa k arašidom vôbec nedostali. „Je to osemdesiatpercentné zníženie rizika výskytu alergie,“ potešene konštatoval vedúci štúdie profesor Gideon Lack, podľa ktorého sú výsledky v rozpore s doterajšími pokynmi alergiológov vyhýbať sa alergénu. Naopak, jeho skoré zavedenie do jedálnička zabezpečilo dobrú toleranciu. Výskum ešte pokračuje a deti z prvej skupiny teraz arašidy na rok vysadili. Odborníci chcú zistiť, či ochrana proti rozvoju tejto potravinovej alergie pretrvá, alebo je závislá na konzumácii orieškov.

Na podobnom princípe funguje aj pomerne nové odporúčanie lekárov, podľa ktorého by dojčatá medzi ukončeným štvrtým až šiestym mesiacom mali ochutnať čo najširšiu škálu potravín vrátane tých, čo boli donedávna považované za alergizujúce – vaječného bielka, lepku, kravského mlieka či dokonca rýb. Práve vďaka kontaktu s týmito potravinami v období „imunitného okna“ sa deti môžu vyhnúť neskoršiemu vyvinutiu alergie na ne.

MALÉ DÁVKY ALERGÉNU

Pravidelné vystavovanie sa alergénu môže zlepšiť prejavy aj vašej alergie. Nejde však o svojpomocnú liečbu, počas ktorej sa budete so sennou nádchou prechádzať po rozkvitnutej lúke či hladkať susedovu mačku, aby ste boli v kontakte s tým, čo vás dráždi. Pri alergénovej imunoterapii vám bude lekár pravidelne dávkovať – injekčne, v pilulkách alebo v kvapkách – váš alergén tak, aby ste si naň „zvykli“ a prestali pri kontakte s ním alergicky reagovať. „Je to jediná liečba, ktorá rieši samotnú príčinu alergického ochorenia. Používa sa pri peľovej, roztočovej, zvieracej, prípadne plesňovej alergii,“ vraví alergiológ a imunológ MUDr. Boris Hruškovič. Okrem liečebného má táto terapia aj preventívny účinok, pretože zabraňuje, aby u vás vzniki nové alergie alebo sa rozvinula astma. Ak máte alergiu na peľ, alergénovú imunoterapiu nemôžete začať teraz, ale až po skončení peľovej sezóny. No ak kýchate a smoklíte pri kontakte s roztočmi, domácimi maznáčikmi či plesňou, liečbu môžete odštartovať kedykoľvek. „Začína sa inicializačnou fázou, kedy postupne podávame zvyšujúce sa dávky alergénu. Nasleduje dlhodobná, niekoľkoročná udržiavacia liečba, ktorá spočíva v pravidelnom užívaní predpísanej dávky alergénu,“ vysvetľuje MUDr. Hruškovič. Po tejto terapii by mali príznaky vašej alergie výrazne ustúpiť a znížiť by sa mala aj spotreba liekov, ktoré na alergiu užívate.

RELAX AJ ANTIHISTAMINIKÁ

„Som silná alergička od devätnástich rokov,“ vraví päťdesiatnička Aneta. „Každý rok mi robili kožný test a rôznych alergií mi stále len pribúdalo. Musela som so sebou dokonca nosiť adrenalínové pero. Po tridsiatke mi kamarát poradil, aby som skúsila autosugesciu, on sa tak vraj úplne vyliečil zo sennej nádchy. Začala som trénovať meditáciu a trvalo mi dosť dlho, kým som sa naučila uvoľniť sa a na nič nemyslieť. Každé ráno aj večer som pätnásť minút relaxovala a výsledok bol ohromujúci. Desať rokov som alergie prakticky nemala! Potom som zmenila zamestnanie za stresujúcejšie a problémy sa vrátili, aj keď s menšou intenzitou.“
„Osemdesiat až deväťdesiat percent alergií sa len tak nevytratí,“ upozorňuje MUDr. Hruškovič a varuje pred zanedbávaním liečby: „Napríklad neriešená alergická nádcha sa môže vystupňovať až do astmy či atopického ekzému.“ Antihistaminiká, ktoré síce neliečia príčinu, ale pomáhajú pri ťažkostiach, by ste podľa lekára mali užívať dlhodobo a nevysadzovať ich akonáhle sa vám uľaví. Zápal poškodzujúci sliznice totiž prebieha aj bez toho, aby ste si to všimli. „Alergia je trvalý zápal a ten treba držať pod kontrolou aj keď ťažkosti nemáte. Práve liečbou v čase, kedy ťažkosti nemáte, sa vám podarí dostať vaše problémy s alergiou pod kontrolu,“ upozorňuje lekár. Imunoterapia alergénovými vakcínami vás zbaví histaminík, je však možná len vtedy, ak je presne známy druh alergénu, na ktorý ste alergickí.

Pred cvičením nejedzte

Považujete sa za šťastlivca, ktorý žiadnymi alergiami netrpí? Aj u vás sa môže alergická reakcia prejaviť veľmi nečakane a dokonca v tej najťažšej forme – anafylaxii. „Častým spúšťačom býva fyzická námaha, napríklad šport, najmä beh či rýchla chôdza vo vlhkom a studenom či naopak horúcom prostredí. Príčinou však nie je pohyb samotný, ale zjedenie alergénu pred záťažou,“ vysvetľuje MUDr. Hruškovič. Potravina, ktorú normálne tolerujete, môže pri skonzumovaní krátko pred športovaním spôsobiť alergický šok. Ťažkosti boli zaznamenané napríklad po morských plodoch, zeleri, pšenici či paradajkách. Podobne môžete zareagovať, ak ste pred športovaním užili liek proti bolesti. Preto pri pocite náhlej únavy, tepla či svrbenia na tvári alebo končatinách, objavení sa žihľavky alebo opuchu s cvičením okamžite prestaňte. Prevencia je našťastie vcelku jednoduchá – aspoň dve hodiny pred fyzickou záťažou nejedzte.