Alergia na peľ patrí k najčastejším, aj najznámejším alergiám. Jej výskyt je čoraz častejší a príznaky sú pre pacienta neprehliadnuteľné. Prudké kýchanie, nádcha a upchaný nos, objavujúce sa pri kontakte s peľom.

Pri rannom vetraní, po príchode na rozkvitnutú lúku, pri práci s kvetinami, pri listovaní herbára. Svrbenia môže byť veľmi nepríjemné, intenzívne – postihnutý má pocit, že mu zvnútra prechádza až do uší a nemôže sa na nič sústrediť. Kýchanie pri alergickej reakcii je prudké, neovládateľné. Môže ohroziť prácu i život, hlavne, ak alergik práve šoféruje, alebo pracuje vo výške.

Alergia na peľ je často chybne označovaná ako senná nádcha.

Príznaky peľovej alergie sú najčastejšie sústredené na nos, dýchací systém a oči.

Nádcha, svrbenie očí aj nosa, často ťažkosti s dýchaním, ktoré pri opakovaných ťažkostiach môžu začať prerastať do astmy.

Alergia môže vzniknúť v priebehu života. Najčastejšie sa prejaví do tridsiateho roku života. Niekedy už v rannom detstve.

Peľ sa nachádza v ovzduší a počas sezóny je neľahké zbaviť sa ho. V miestnostiach sa dá znížiť jeho koncentrácia vetraním s využitím čističky vzduchu, alebo peľovou sieťkou na okná. Večer a v noci počas peľovej sezóny vyvetrajte, alebo používajte peľové sieťky na okná. Alergik sa musí vyhýbať počas sezóny pobytu v prírode. Ak už alergik musí ísť von, mal by nosiť čiapku. Peľ sa čato zachytí vo vlasoch a z nich sa uvoľňuje aj v prostredí, v ktorom by inak alergik problémy nemal. Preto sa odporúča pre alergika voliť čo najkratší účes „na ježka“. Bohaté vlasy sú veľkým rezervoárom alergénov. Preč s nimi! Možno sú príčinou vašich trvalých ťažkostí s nádchou. Bohaté vlasy môžu mať podobné účinky, ako keby ste mali vo svojej blízkosti chlpaté zviera… Po príchode z mesta, alebo prírody sa osprchujte a to aj vrátane vlasov. Prezlečte sa, na oblačení je tiež zachyteného veľa peľu.

Nezúčastňujte sa pobytu v prírode, hlavne nie na lúkach. Pre alergika je výborným miestom hustejšia hora – tu sa peľ takmer nenachádza, ideálne je vysokohorské prostredie. Aj more je pre alergika dobrou voľbou rekreácie, tu je peľu málo.

Domáce kvetiny väčšinou peľ neprodukujú a tak ich môžete doma mať. Ak ale pozorujete ťažkosti, budete sa ich musieť asi vzdať.

Niekedy zabudnutým alergénom môže byť med. Medzi ľuďmi sa často odporúča používať med, ako „zdravú“ náhradu cukru. Pre človeka, ktorý je alergický na peľ však med môže byť veľmi nebezpečný. Alergia sa po požití medu môže spustiť aj mimo peľovej sezóny.