Mix čiernej gumy

Black Rubber Mix

Mix čiernej gumy pri kontakte s Vašou kožou môže spôsobiť dermatitídu. Krátkodobý alebo náhodný kontakt by nemal predstavovať problém.

Mix čiernej gumy pozostáva z nasledujúcich substancií:

– N-isopropyl.N´-fenyl-p-fenyléndiamín (IPPD)

– N-cyklohexyl-N´-fenyl-p-fenyléndiamín (CPPD)

– N,N´-difenyl-p-fenyléndiamín (DPPD)

Tieto prísady vo výrobe gumy sú známe aj ako antioxidanty. Pretože odfarbujú gumu, tieto prísady sa používajú hlavne vo výrobe čiernej gumy.

Kde sa prísady čiernej gumy nachádzajú?

Tieto zlúčeniny sa pridávajú do gumy pred vulkanizáciou s cieľom zabrániť postupnej oxigenácií a ozonácií gumy, ktorá sa prejavuje praskaním a mrvením starej gumy. Tieto deriváty sa pridávajú najmä do gumy, ktorá je vystavená mechanickej záťaži ako sú pneumatiky alebo gumové súčasti strojov v priemyselnej sfére.

Príklady výrobkov:

Výrobky z čiernej gumy – pneumatiky, pásy, hadice, káble, gumené zástery, tesnenia, obruby, zátky, masky, gumená obuv, gumené fólie a krytiny podláh a ďalšie gumené výrobky v zdravotníctve, v kanceláriách.

Okrem tradičných zdrojov v mechanicky zaťažovanej gume sa IPPD nachádza v loptách na squash, držadlách na motocykloch, topánkach, remienkoch na hodinky, gumových náramkoch, zakrivovačoch rias, kábloch a ortopedických bandážach.

Mix čiernej gumy sa obyčajne nevyskytuje vo výrobe gumených rukavíc používaných v zdravotníctve alebo v domácnosti.

Ako sa vyhnúť prísadám čiernej gumy?

Predchádzajte kožnému kontaktu s čiernou a tmavosivou gumou. Ak gumený predmet je čiernej farby, to môže pre Vás predstavovať problém. Nepoužívajte športové náčinie z čiernej gumy. Pri výmene pneumatiky na aute používajte ochranné rukavice.

V prípade, že prídete do kontaktu s výrobkami z čiernej gumy, používajte ochranné rukavice vyrobené z vinylu, textilu, prírodnej alebo syntetickej gumy.

Poskytnite informácie Vášmu lekárovi / lekárnikovi, že ste alergický/á na mix čiernej gumy a žiadajte používanie produktov bez obsahu tejto substancie alebo iných alergénov, ktoré môžu spôsobiť reakciu.

Načo si treba dávať pozor?

Nepoužívajte výrobky, ktoré obsahujú čiernu gumu ani žiadnu z uvedených zložiek:

• N-Isopropyl-N’-phenyl-paraphenylenediamine

• N-Cyclohexyl-N'-phenyl-paraphenylendiamine

• N,N'-Diphenyl-paraphenylenediamine