Nízke hladiny vitamínu C u našich pacientov a naše skúsenosti s liečbou.
Na svojej ambulancii liečim rôzne problémy pacientov s oslabenou imunitou, trpiacimi na opakované infekčné ochorenia, ale tiež pacientov s nadmernou reakciou imunitného systému, čo sa prejavuje pri alergických ochoreniach.
Aby imunitný systém reagoval primerane a bola zabezpečená jeho správna funkcia, je potrebné v organizme udržiavať optimálnu hladinu viacerých látok. Jeho funkciu významne ovplyvňujú aj vitamíny C a D. Pri ich dopĺňaní je dôležitá informácia o schopnosti ich vstrebania zo zažívacieho systému do krvi. Bežný vitamín C rozpustný vo vode má totiž obmedzenú schopnosť prenikať cez črevnú stenu do krvi. Potrebuje na to aktívne prenášače, ktorých je v čreve limitované množstvo. To vedie k tomu, že pri užití jednorazovej dávky sa ho do krvi vstrebe maximálne 200 mg a zvyšok sa z tela vylúči bez využitia. Tento problém vedci vyriešili vyvinutím novej formy vitamínu C – jeho obalením do lipozomálneho obalu. Vďaka tukovému charakteru lipozomálneho obalu na vitamíne C je zabezpečený jeho ľahký prienik do krvi cez črevnú bunkovú stenu, ktorá je tiež tukového charakteru. Lipozomálny obal na vitamíne C umožňuje aj jeho postupné uvoľňovanie (v priebehu 12 hod.) a ochranu pred znehodnotením v žalúdku.
Na základe nových informácií o lipozomálnom vitamíne C, ktorý sa dokáže vstrebať do organizmu v oveľa vyššej dávke oproti iným bežným formám vitamínu C, a dosiahnuť tak potrebné zvýšenie hladiny vitamínu C v krvi, začal som viac študovať jeho vplyv hlavne na imunitný. U pacientov, u ktorých som nemal dostatočný efekt pri použití imunologických preparátov a zaužívaných liečebných postupov, som začal vyšetrovať hladinu vitamínu C v krvi, čo sa bežne nevyšetruje. Zistil som, že približne 25 % pacientov má hladinu zníženú pričom niektorí z nich mali hladinu takmer na hranici skorbutu, tzn. veľmi nízku. Na skorbut zomrelo v minulosti veľa námorníkov, ktorým pri dlhých plavbách na lodi, chýbala strava s obsahom vitamínu C.
Príznaky vysokého deficitu vitamínu C sú rôznorodé a preto málo kto myslí na to, že to môže mať jedného spoločného menovateľa. V mojej ambulantnej praxi na liečbu lipozomálnym vitamínom C dobre reagujú pacienti s rôznorodými problémami, napríklad s opakovanými infekčnými ochoreniami, histamínovou intoleranciou, (prípadne s inými poruchami črevnej sliznie -tzv. potravinové intoleranicie) ktorej výskyt sa v posledných rokoch veľmi zvýšil, atopickou dermatitídou, chronickou alergickou nádchou, polyvalentnou alergiou, astmou a imunodeficientným syndróm. S nedostatkom vitamínu C súvisí vysoká hladina histaminu v organizme, ktorý je zodpovedný za mnohé alergické prejavy (opuch slizníc, svrbenie atď.) a až anafylaktická šoková reakcia. K regulácii funkcie imunitného systému, k tzv. imunomodulácii veľmi účinne prispieva vitamín C. Je preto vhodné ho užívať pri zníženej funkcii imunitného systému napr. pri infekčných ochoreniach ale tiež pri nadmernej reakcii imunitného systému pri alergických ochoreniach. Znižuje zápal, neutralizuje kyslíkové radikály, vznikajúce pri zápalovom procese.
Zo svojej praxe môžem uviesť príprad 62 ročnej pacientky, ktorá prišla pre 4 roky trvajúci chronický kašeľ a často sa opakujúce zápaly priedušiek. Imunologické vyšetrenie preukázalo mierne zníženú funkciu imunity na čo bola liečená imunopreparátom. Neskôr sa u nej pľúcny lekár diagnostkoval vážnejšie autoimunitné ochorenie pľúc, na ktorý mala naordinovanú liečbu glukokortikoidmi. Trpela tiež na astmu, cukrovku, zvýšený krvný tlak, zvýšenú hladinu tuku v krvi a úzkostný syndróm. Zároveň sa sťažovala na veľkú únavu, slabosť, nevládala nič robiť, točila sa jej hlava. Na pokožke sa jej objavovali hnedé škvrny, v ústach mala pocit suchosti, časté zápaly ďasien a rana po vytrhnutí zuba sa jej dlho hojila. Boleli ju tiež kĺby a sťažovala sa aj na problémy s pamäťou. Boli to prejavy, ktoré sa vyskytujú aj pri prvých štádiách skorbutu. Vyšetrenie hladiny vitamínu C v krvi preukázalo, že ju mala na úrovni skorbutu. Na začiatku jej boli aplikované vysoké dávky infúzneho vitamínu C a medzi infúziami užívala aj lipozomálny vitamín C. Ten neskôr užívala samostatne dlhodobejšie. Jej stav sa postupne zlepšoval.
Môžem uviesť aj prípad 30 ročnej ženy, ktorá trpela od kojeneckého veku na atopický ekzém. Trpela tiež na celoročne upchatý nos (pansinusitídu) a bola u nej realizovaná operácia prínosových dutín. Z laboratórneho vyšetrenia sa zistila znížená hladina enzýmu diaminooxidázy (DAO), ktorý v čreve rozkladá histamín a veľmi znížená hladina vitamínu C. Naordinoval som jej lipozomálny vitamín C vo vyšších dávkach, popri štandardnej liečbe. Jej stav sa do 3 mesiacov výrazne zlepšil.
V rámci svojej praxi som si uvedomil, že pri uvažovaní o príčine vzniku ochorenia, sa treba vrátiť k základným „kameňom“ živého organizmu (ortomolekulárna medicína). Pri pacientoch s chronickými, dlhotrvajúcimi zápalovými ochoreniami, by sme mali myslieť na nedostatok vitamínu C. Ten môže byť niekedy až na skorbutických hladinách. Vtedy je najdôležitejšie tento deficit vitamínu C rýchlo doplniť, nakoľko telo si ho nevie samo vytvoriť. Vhodný je na to lipozomálny vitamín C s vysokou schopnosťou vstrebať sa do všetkých systémov.
MUDr. Boris Hruškovič